MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

7.9.20 / dotaz č. 120360
Dobrý den,
bydlíme ve starším nezatepleném domě z 90. let. Obytná plocha je něco kolem 150-170m. Výška stropů je standardní. Okna plastová. Plyn v domě není. V současnosti je vytápění řešeno pouze elektřinou (kotel, panely, podlahy). Měsíční náklady za elektřinu jsou opravdu závratné (vč. nočního proudu) a výměnou staršího kotle za novější k zásadní úspoře pravděpodobně nedojde. Bohužel na tepelná čepadla apod. řešení nejsou finance. V budoucnu plánujeme dům určitě zateplit.
V případě výměny kotle bychom potřebovali poradit na jaký výkon bychom se měli zaměřit popř. zdali existuje nějaké další řešení, dotace.

Děkuji.
Vážená paní, děkujeme za váš dotaz.

Máte pravdu, výměnou elektrokotle za novější se výraznější úspory dosáhnout nedá. Pokud nemůžete přejít na zemní plyn nebo instalovat kotel na dřevo, zbývá už jen instalace tepelného čerpadla (TČ). Jeho výkon by měl být o něco menší, než je výkon současného elektrokotle. Bylo by vhodné spočítat tepelnou ztrátu vašeho domu a podle toho zvolit velikost TČ. Jako první krok by ale bylo rozumné snížit současnou spotřebu, tedy dům zateplit, vyměnit okna, instalovat větrání s rekuperací tepla z odpadního vzduchu apod. Teprve potom pořídit menší, a tedy i levnější TČ.

Na výměnu elektrokotle za TČ existovala tzv. kotlíková dotace, kterou spravuje kraj. V současnosti je tento dotační program ukončen, uvažuje se ale o jeho pokračování. Sledujte stránky vašeho kraje:
https://www.kr-stredocesky.cz/web/odbor-rizeni-dotacnich-projektu/kotlikove-dotace

Stále je ale možné získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. Viz: https://www.novazelenausporam.cz/
Dotace se poskytují na zateplení domu a jiná úsporná opatření. Dotace vám pokryje zhruba polovinu nákladů. K tomu lze získat i dotaci na tepelné čerpadlo ve výši 60 až 100 tis. Kč. To ale pouze současně se zateplením domu. Samostatně na TČ zde žádat nelze.
Doporučili bychom vám probrat možnosti úspor s projektantem nebo na bezplatné konzultaci v některém středisku EKIS, viz: https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/strediska-EKIS

Pokud v nejbližší době neplánujete větší investici, můžete instalovat decentrální systém větrání s rekuperací tepla. Zařízení se instaluje jen do vybraných místností. Kromě úspory tepla při větrání získáte i kvalitnější vnitřní prostředí. Pořizovací náklady jsou několik tis. Kč na jednu místnost. Na toto řešení také poskytuje dotaci Nová zelená úsporám, ale podmínkou je, aby dům byl těsný, což u domu se staršími okny obvykle není dosažitelné.
Mírné snížení nákladů (několik stokorun ročně) lze dosáhnout i nákupem elektřiny u levnějšího dodavatele. Porovnejte si vaši současnou fakturu s nabídkami dodavatelů na kalkulačce Energetického regulačního úřadu:
http://kalkulator.eru.cz/

Pozor ale na podmínky dodavatelů, někteří mají ve smlouvě různé háčky, které se v konečném důsledku prodraží.


Přejeme příjemné bydlení!
Jan Truxa, Karel Srdečný, EkoWATT