MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

15.9.20 / dotaz č. 120619
Dobrý den, v obytném polyfunkčním domě, je podlaha vytápěných bytů nad umístěna nad nebytovým prostorem (banka). Strop tohoto nebytového prostoru je snížen sádrokartonovým podhledem, kde je vzduchová dutina a izolace. Teplo je dodáváno z domovní kotelny a je měřeno zvlášť pro byty a zvlášť pro nebytový prostor banky. V bytech jsou některé místnosti bez radiátorů, které sousedí s vytápěným nebytovým prostorem přes podlahu. tj. přes dutinu s izolací a sádrokartonem. Jak postupovat správně při vyúčtování tepla? Je i v tomto případě potřeba stanovit koeficient pro stanovení započitatelné podlahové plochy dle přílohy 1 vyhlášky č.269/2015 se zohledněním nebo lze tuto část stropu nezahrnovat do výpočtu koeficientu. Děkuji za odpověď
Dobrý den, děkujeme za váš dotaz.

Pro místnosti bez topného tělesa se tzv. započitatelná podlahová plocha počítá s použitím koeficientů uvedených v příloze vyhlášky č.269/2015. Koeficient se volí podle počtu stěn sousedících s vytápěnými místnostmi přímo. Protože vyhláška dále výslovně uvádí, že za sousedící vytápěné místnosti se nepovažují chodby a schodiště (i když jsou vytápěné), lze analogicky odvodit, že prostor podhledu s tepelnou izolací se rovněž nebude pokládat za sousední vytápěnou místnost. Tj. koeficient zvolíte podle počtu stěn a stropu místností přilehlých k vytápěným prostorám, podlahu nad bankou do tohoto počtu zahrnovat nebudete.

Upozorňujeme, že toto je názor naší poradny. Vyhlášku je oprávněn vykládat pouze soud.

S pozdravem
Ing. Jan Truxa, ing. Karel Srdečný
Odpovídá:  Ing. Jan Truxa - EKIS Praha Ekowatt
Téma:  Vytápění
tisk