MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

OMEZENÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ V PORADNÁCH EKIS

PORADNY EKIS MOHOU PŘERUŠIT POSKYTOVÁNÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ PO DOBU PANDEMIE.
Při zájmu o konzultaci nejdříve kontaktujte vybrané EKIS telefonicky či e-mailem a postupujte dále podle vzájemné dohody.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

14.11.20 / dotaz č. 122477
Mám případ dřevostavby, kde obvodová stěna z plných klád neplní požadavek ČSN na U=0,3 W/m2K pro obv, stěny. Může taková stavba legálně projít procesem stavebního povolení a PENBu ? V PENBu se hodnotí pouze průměrné U a ne U jednotlivých konstrukcí, takže teoreticky by to mělo jít - nebo ne ?

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz.
Požadavek na součinitel prostupu tepla jednotlivých stavebních konstrukcí, ve Vašem případě pro obvodovou stěnu Un,20 = 0,30 (W/m2K) je závazný požadavek dle vyhlášky o technických požadavcích na stavby č. 268/2009 Sb. ve znění vyhlášky č. 20/2012 Sb. Znamená to tedy, že normy, které jsou obecně nezávazné, mohou mít závaznost některých částí dané vyhláškami, jako v případě součinitele prostupu tepla. Projektant by tedy neměl v projektu konstrukci, která nesplní Un,20 navrhnout. V PENBu dle nové vyhlášky č. 264/2020 Sb. se porovnává hodnota součinitele prostupu tepla konstrukce s hodnotou požadovanou dle normy Un,20. V současnosti musí splňovat novostavba splňovat požadavky na budovu s téměř nulovou spotřebou energie. V praxi to znamená, že a byla splněna hodnota průměrného součinitele prostupu tepla musí být obálka budovy navržena na lepší než požadované hodnoty Un,20, většinou minimálně doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla U, rec,20. Vámi popisovaná stavby nemůže projít legislativním procesem.
Odpovídá:  Ing. Gabriela Krajcarová - EKIS Praha Ekowatt tisk