MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

2.1.09 / dotaz č. 12249
dobrý den,databáze Vašich dotazů a odpovědí nám již pomohla v mnoha rozhodnutích,měl bych prosím dotaz ohledně akumulační nádrže.Uvažujeme v domě o podlahovém vytápění v kombinaci s kotlem na pelety a tam bude zajisté aku nádrž nutné osadit,neboť tep. ztráty domu jsou velmi nízké cca 6kw.jedná se mi o přípravu teplé vody,zda je lepší kupovat navíc kombinovaný elektrický boiler s možností napojení na kotel -ohřev v zimě.nebo existuje i nádrž s vnořeným zásobníkem na přípravu teplé vody,který by v létě bylo možno samostatně ohřívat elektřinou,aby se zbytečně nemusel zapínat kotel.popřípadě jak vychází cenově tyto 2 možnosti...obyč aku cca 500-700l+kombi boiler 140 a nebo ona aku nádrž se zásobníkem a el dohřevem v podobné velikosti.moc děkuji za odpověď
Vážený pane,
myslím, že nádrž s plovoucím boilerem nebo s průtokovým výměníkem na ohřev vody je ve vašem případě elegantním řešením problému přizpůsobení výkonu kotle k potřebám vytápění domu. Níže je několik odkazů na firmy, které takovéto nádrže dodávají. Dimenzování nádrže by měl udělat váš projektant vytápění, myslím ale, že s tím nebudou problémy; kotle na pelety mají dostatečný rozsah regulace a podlahové vytápění umožní dobré využití kapacity nádrže. Tento systém vám také umožní používat pelety k ohřevu vody celoročně; i když ten zásobník bude mít větší tepelné ztráty než separátní elektrický boiler, tak při současné ceně elektřiny se patrně vyplatí v i letním období 1x týdně zatopit v kotli a nahřát nádrž jen pro účely ohřevu teplé vody. Výhodné je pokud dokážete umístit nádrž někam do blízkosti nejčastěji používaných výtoků a do prostoru, kde se odpadní teplo z nádrže využije (nejlepší z tohoto hlediska je koupelna).
Případně lze uvažovat i o využití solárních kolektorů k ohřevu vody a rovnou osadit nádrž se solárním výměníkem.
Až bude jasné jak velká akumulační nádrž je k vašemu kotli potřebná, pak si můžete na základě cen na níže uvedených stránkách udělat odhad jak dalece je toto řešení (aku nádrž se zásobníkem) výhodné v porovnání s rozdělením na samotnou nádrž a kombinovaný zásobník.

AKUMULAČNÍ NÁDRŽE SE ZÁSOBNÍKEM TEPLÉ VODY http://www.regulus.cz/Aku-nadrze-se-zasobnikem-TUV.asp
http://www.dufakotle.cz/dufa/default.asp?lngDepartmentID=612
http://www.dzd.cz/cs/akumulacni-nadrze/
http://www.akoupelnyatopeni.cz/bojlery-a-ohrivace-vody/akumulacni-nadrze/
Akumulační nádrž s nerezovým výměníkem http://www.etopeni.eu/fn.htm
SOLÁRNÍ SOUSTAVY JAKO PODPORA VYTÁPĚNÍ http://www.fce.vutbr.cz/veda/JUNIORSTAV2007/Sekce_1.4/Horinkova_Lucie_CL.pdf

"*go221009"
Odpovídá:  Mgr. Karel Murtinger* - tisk