MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

2.2.09 / dotaz č. 12509
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na výklad zákona 406/2000 Sb. a příslušných vyhlášek.

Stavíme RD s vydáním stavebního povolení 4.8. 2008, kolaudovat však budeme až po 1.1. 2009 je třeba při pozdějším prodeji RD přikládat k dokumentaci PENB nebo se toto vztahuje pouze na novostavby, které mají vydáno stavební povolení až po 1.1. 2009?

Na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu je k tomuto tématů výklad, který říká, že je třeba při obsahu dokumentace rozlišovat: Termín podání žádosti o stavební povolení a termín kolaudace stavby.
Viz.:
https://www.mpo.cz/dokument53374.html

Na stránkách společnosti EkoWATT je však napsáno, že je PENB třeba předložit pro všechny novostavby kolaudované po 1.1. 2009.
Viz.:
http://ekowatt.cz/cz/sluzby/prukaz-energeticke-narocnosti-budovy-a-energeticky-stitek-obalky-budovy

Prosím o vyjádření k dotazu.
Děkuji
Dobrý den, zavazující právní výklad zákona/vyhlášky může dát pouze soud. Nicméně ve Vámi uváděném odkazu na MPO je, že budovy, které získaly stavební povolení před 1.1.2009 musí splňovat požadavek na energetickou náročnost budovy, i když součástí dokumentace nemusí být přímo Průkaz energetické náročnosti budovy. Osobně si myslím, že způsob doložení tohoto požadavku by Vám měl sdělit Váš příslušný stavební úřad. Je možné, že ke kolaudaci již toto vyžadovat nebude, ale také je možné, že toto bude chtít dodatečně doložit.
Co se týká budoucího prodeje nemovitosti, tak pokud Vám nevznikne povinnost průkaz zpracovat, pak ho nebudete muset předkládat ani při prodeji nebo pronájmu domu. Věc jiná je jestli se tento dokument nestane marketingovým nástrojem, podle kterého se budou orientovat případní zájemci o nákup domu.
S pozdravem Ing. Lenka Hudcová

Zkontrolováno:
*Ba130509*
Odpovídá:  Ing. Lenka Hudcová* - tisk