MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

5.4.21 / dotaz č. 125193
Dobrý den, mám dotaz ohledně zdroje vytápění a ohřevu TV v novostavbě RD.
Nyní v rámci projektu řešíme zdroj pro vytápění a ohřev TV. Lze používat v novostavbě pro vytápění a ohřev teplé vody pouze krbová kamna s teplovodním výměníkem ?
Máme dobrý přístup ke dřevu. Jedná se o novostavbu RD, bungalov, přirozené větrání, uvažovaná krbová kamna s teplovodním výměníkem s AKU nádrží s vnořeným bojlerem, podlahové vytápění, plastová okna s izolačním trojsklem.
Velice děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Ano dům je možné vytápět pouze krbovými kamny, které lze použít jako jediný zdroj vytápění.

Jsou zde jen praktické věci s kterými je potřeba počítat.
Krbová kamna v obýváku jsou zdrojem prašnosti, se kterou se pojí nutnost neustálého úklidu. To bude asi první věc, které si všimnete. S krbovými kamny si do obývacího pokoje přesunete celou kotelnu. I při nejvyšší opatrnosti nelze během ranního vybírání popela (kamna mají oproti kotlům velmi malé popelníky, vybírat je nutné každý den) a průběžného přikládání udržet pořádek. Během přikládání často vypadne i horký uhlík – dostatečně dimenzovanou nehořlavou plochu kolem kamen je tedy opravdu nutné nepodcenit.
Je nutné spočítat s námaha při nošení dřeva ke kamnům. Pokud vám kamna úplně vyhasnou, musíte znova zatápět. Každé ráno je nutné vybrat popel a pokud jste si zvolíte palivo s vysokou popelnatostí, může se stát, že při intenzivním topení budete muset popel vybrat i ještě jednou během dne.
Odpovídá:  Ing.arch. Petr Kvasnička - EKIS Plzeň ArchEnergy
Téma:  Vytápění
tisk