MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

9.2.09 / dotaz č. 12769
Dobrý den, rád bych se zeptal jak je to s úspornosti kompaktních zářivek při jejich častém zapínání a vypínání. V počátcích jejich rozmachu jsem slyšel, že úsporná zářivka na své rozsvícení spotřebuje větší množství energie, než potom konstantně spotřebovává. Proto je prý úspornější než klasická žárovka až po době svícení cca 10 minut v kuse. Dneska se všude propagují kompaktní zářivky, jak jsou úsporné a jakou mají skvělou životnost, ale tenhle aspekt věci se už nikde nezmiňuje. Lidé pak tyto zářivky dávají i na WC a do různých komor apod. Dokonce se teď mají klasické žárovky zakázat? Není to tak trochu kontraproduktivní? Jak je to tedy se spotřebou při rozsvícení úsporné zářivky? Nemyslím teď LED světelné zdroje, u těch je to jasné. Předem děkuji za Vaší odpověď.
Dobrý den,
Kompaktní zářivky mají zabudovaný elektronický obvod (předřadník). U kompaktních zářivek byl s předřadníkem dvojí problém.
1.Předřadník měl omezený počet sepnutí, což jeho životnost snižovalo a zmiňované časté zapínání život zkracovalo. Moderní předřadníky nelze "vyčerpat", protože mají např. 100-500000 sepnutí a víc.
2.Zářivka má elektrody z wolframu. Tyto elektrody při zapínání dostávají vždy proudový šok (ze studeného stavu). Každým zapnutím se jim tak ubírá trochu na životnosti. Moderní předřadníky jsou ale naprogramovány tak, aby si elektrody nejdříve na půl sekundy nahřály a následujcí šok není tak velký. Takže životnost zářivky velmi vzroste (až dvojnásobně).

Ve zkratce, kompaktní zářivky od renomovaného výrobce (Osram, Philips, GE) obvykle netrpí problémy s nízkým počtem sepnutí či nekvalitním předřadníkem. Pokud je její životnost 10000h, jedná se dnes o standardní kompaktní zářivku. Je třeba se vyhýbat nekvalitním kompaktním zářivkám neznámých výrobců, jejichž předřadníky mohou být velmi nekvalitní.

Úsporná (kompaktní) zářivka má startovací špičku, ale ta trvá řádově desetiny sekundy. Současné úsporné zářivky jsou cca 4x úspornější než žárovky. Při větší počáteční svítivosti. Dnes již není problém nahradit úsporku všude protože snese vydrží zapnutí.

Pavel Kárník

Zkontrolováno:
*Ba180509*
Odpovídá:  Ing. Pavel Kárník* -
Téma:  Osvětlení
tisk