MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

18.2.09 / dotaz č. 12936
Dobry den, muj dotaz neni primo z oblasti uspor, ale opravdu nevim, kam jinam se obratit. Pokud nemuzete dotaz zodpoved, prosim o zaslani kontaktu, kam se mohu obratit.Predem dekuji.
Bydlim v dome z roku 1997, ktery stavela dnes uz neexistujici ipb real, jsem druhym majitelem. V byte mi postupne popraskaly vsechny zdi a kachlicky. Mohu nekde uplatnit reklamaci? Zajima me doba (do kdy je mozne reklamaci uplatnit) a zakon, ktery to pripadne umoznuje. Moc dekuji za vasi radu.
Dobrý den,

nejdříve mi dovolte vysvětlit pravděpodobnou příčinu vašich závad. Podle Václava Kučery z Technického a zkušebního ústavu stavebního Praha: " Příčinou podobných závad je neúměrný spěch, zejména investorů, kteří chtějí mít stavbu postavenu a chtějí ji prodat či pronajímat. Objekt je někdy hotový i během půl roku, přitom beton se dotváří dva roky, omítka pracuje rok, základy se usazují čtyři roky. Dřív, když se tolik nespěchalo, se tyto jevy nevyskytovaly, protože stavba včetně omítek, konstrukce, střechy vyzrála ještě během stavby."

Při zjištění závad je třeba postupovat v souladu s obchodním zákoníkem - záruční lhůta na bytovou výstavbu je minimálně dva roky, ve smlouvách o dílo bývá sjednána většinou lhůta delší, obvykle pět let. V této lhůtě je povinen dodavatel bezplatně odstranit závady, pokud nebyly zaviněny nesprávným užíváním bytu.

Váš problém spočívá v tom, že dům byl postaven v roce 1997. Ve Vašem případě bych se nejprve obrátil na Českou obchodní inspekci, která má zkušenosti s obdobnými problémy a potom hledal řešení s právníkem.

Pavel Kárník

Zkontrolováno:
*Ba220509*
Odpovídá:  Ing. Pavel Kárník* -
Téma:  Legislativa
tisk