MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

5.3.09 / dotaz č. 13084
Dobrý den,
prosím o Váš názor, zda je z hlediska úspory plynu lepší na noc vypnout kotel a ráno topit z např. 16 st. nebo i přes noc udržovat teplotu blizkou denní teplotě. Zkoušel jsem oba způsoby, ale nijak dramatický rozdíl jsem nepozoroval.
Děkuji
Vážený pane,
obecně platí, že pokud snížíme na nějakou dobu teplotu v domě, tak se sníží i tepelná ztráta. Pochopitelně platí, že výkon kotle musí být takový aby přerušované vytápění umožnil; to je ale splněno po většinu topné sezóny, protože kotle se dimenzují na to aby dokázaly pokrýt ztrátu domu při teplotu -12 až -18°C (podle teplotní oblasti) a takovéto teploty jsou jen po malou část topné sezóny.
To jak moc se vypínání kotle projeví na snížení spotřeby plynu závisí na více faktorech:
- pokud má dům velkou tepelnou kapacitu, pak ani vypnutím kotle znatelně nesnížíte teplotu a efekt bude malý; pokud je kotel znatelně výkonově předimenzován (například proto, že jste dům zateplili) pak může pozitivně působit to, že kotel nemusí pracovat v režimu "krátce zapnuto- dlouho vypnuto", kdy jsou znatelné ztráty
- pokud má dům malou tepelnou kapacitu (např. dřevostavba nebo dům s vnitřním zateplením) pak se takto dá dosahovat znatelné úspory (nemusí to ale vyhovovat vaší kočce a kytkám a pokud to přeženete, tak mohou nastat problémy s kondenzací vlhkosti)
- pokud používáte kondenzační kotel, pak je úspora do určité míry eliminována tím, že při natápění domu musí kotel ohřívat vodu na vyšší teplotu a tím klesá jeho účinnost.
V zásadě tedy platí, že vypínáním kotle na noc nic nezkazíte.

Zkontrolováno:
*Ba260509*
Odpovídá:  Ing. Jan Truxa -
Téma:  Vytápění
tisk