MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

6.3.09 / dotaz č. 13141
Dobrý den.
Chci maximálně zateplit dům. Objednal jsem nová okna 6 komor. Konstrukce Alphaline plus s šířkou rámu 90 mm zasklením 4/16/4/16/4 a mám za to, že způsob montáže oken je rozhodující pro tepelnou prostupnost kolem oken.
Sdělte mi laskavě :
1. - jak hluboko má být zapuštěn po obvodě rám okna do omítky
2. - jak má vypadat „v řezu“ skladba materiálů pod spodním rámem okna (firmy dávají pouze pod rám okna stavěcí dutý plast. profil v šířce 3 cm, na vnitřní straně je zasunutý vnitřní parapet k dutému plast. profilu a na straně vnější je pod rám okna zasunut plechový parapet vnější)
Toto řešení nepovažuji adekvátní zvolenému typu profilu a s třívrstvým zasklením okna.
3. - Je možné, aby se vyrovnání do vodorovné polohy provádělo kovovými plechy?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem
Vážený pane,
na serveru Stavebnictví a interier najdete několik článků, které se touto problematikou zabývají (viz např. http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/spravne-osetreni-pripojovaci-spary-oken-a-dveri-je/, http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/profily-veka-alphaline-90/. Záleží také na tom do jaké stěny to okno montujete (plná cihla nebo třeba YTONG lambda), zda je například současně s výměnou oken prováděno zateplení fasády (což je asi bude váš případ).
To jak okno osadit ve vašem konkrétním případě by mělo být řešeno v projektu a firma, která práci provádí by to měla respektovat.
S pozdravem J.Truxa

Já osobně jsem při zateplování stěn mojeho domu (plná cihla 45cm) osadil okno zároveň s lícem steny a vnější izolaci (PS) jsem přetáhnul přes téměř celý rám (futro) toho okna. Tím, že je po celém obvodu okna tepelná izolace o efektivní tloušťce nějakých 5 až 10cm tak se prakticky úplně eliminuje tepelný most. Avolejte mi a domluvíme se zda to je použitelné i ve vašem případě
S pozdravem K. Murtinger

Zkontrolováno:
*Ba260509*
Odpovídá:  Ing. Jan Truxa - tisk