MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

6.3.09 / dotaz č. 13184
Dobrý den mám dotaz k zatepleni vnitřních prostor.Je to starý dům kde ze západní, chladné strany od otevřených polí fouká.Dělám vnitřní rekonstrukci.Mám podlahové topení ale chtěl bych zateplit z vnitřní strany ty chladné stěny.Oklepal jsem staré malby až na původní omitku na které je zřejmě už jen vápenný nátěr, který opravdu dobře drží a nejde dát dolů, ostatní malba šla seškrábáním a horkou vodou a rýžovým kartáčem.Tak se ptám jestli existuje nějaka tepelná stěrka nebo omitkovina, nebo to mám na tu stěnu , nalepit polystyrenové desky o tlouštce 15mm a na to pak dat perlinku a omitku...co je teda tepelně lepší?
Vážený pane,
vnitřní zateplení je vždycky problém, v místech kde tepelná izolace končí a stýká se vnější chladná stěna s vnitřním prostředím, kde je teplo a vlhko, může docházet ke kondenzaci vlhkosti. Myslím, že nějaké tepelně izolační omítky tady asi nebudou moc vhodné, protože jsou značně propustné pro vodní páru. na vnitřní starně je to spíše nevýhoda. To už bude lepší ten PS. Pokud jde o stěnu z plných cihel o tloušťce 45cm pak by při zateplení zevnitř vrstvou PS o tloušťce 15mm by (při -12°C) venku poklesla teplota zdiva pod izolací asi na 4°C, což je už hluboko pod rosným bodem toho vnitřního vzduchu (viz Prostup tepla vícevrstvou konstrukcí a průběh teplot v konstrukci na http://stavba.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=68&h=38&obor=9). Je proto třeba co nejvíce omezit vstup vlhkosti do konstrukce. Pokud se to podaří tak díky určité propustnosti té cihlové stěny bude klesat parciální tlak vodní páry rychleji a ke kondenzaci nemusí dojít. Pokud jsou například ve stropě dřevěné trámy a okolo nich by dlouhodobě docházelo ke kondenzaci vlhkosti, která prostupuje stropem do prostoru mezi trámy, pak by to mohlo mít katastrofální následky (napadení houbami).
Pro omezení pronikání vlhkosti do stropu a podlahy lze použít například paronepropustný nátěr stropu, položení parozábrany na podlahu pod koberec nebo použití nějaké nepropustné krytiny podlahy (PVC lino). Okolo oken to lze pravděpodobně řešit tím, že se PS dá až těsně k dřevěnému rámu a rám se natře kvalitní barvou (v zimě na něm bude také pravděpodobně kondenzovat vlhkost. Takhle na dálku bez podrobnějších informací se to ale nedá posoudit.
DOPORUČENÍ- nechat si na to zpracovat projekt a svěřit to firmě, která s tím má již nějaké zkušenosti!!!

S pozdravem J.Truxa a K.Murtinger

Zkontrolováno:
*Ba270509*
Odpovídá:  Ing. Jan Truxa - tisk