MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

OMEZENÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ V PORADNÁCH EKIS

PORADNY EKIS MOHOU PŘERUŠIT POSKYTOVÁNÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ PO DOBU PANDEMIE.
Při zájmu o konzultaci nejdříve kontaktujte vybrané EKIS telefonicky či e-mailem a postupujte dále podle vzájemné dohody.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

6.3.09 / dotaz č. 13220
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jaké jsou náklady na výstavbu elektráren pracujících na principu OZE. Jednalo by se pouze o přibližné částky.

Velice Vám děkuji za odpověď
Vážená paní,
pokud se jedná o fotovoltaickou elektrárnu, pak střední hodnota nákladů fotovoltaických elektráren, které jsme posuzovali byla okolo 115 tis.Kč/kWp,
v případě větrných elektráren byla střední hodnota nákladů u posuzovaných elektráren cca 36 tis.Kč/kW.
V případě vodních elektráren je rozptyl nákladů opravdu vysoký, neboť velice záleží na nákladech na výstavbu vodního díla, která se případ od případu značně liší. Uvedu jen několik málo příkladů. Obnova malé vodní elektrárny o výkonu 170 kW (s již postaveným jezem) byla jen za 4,5 mil. Kč, zatímco nově postavená malá vodní elektrárna o výkonu 180 kW byla za 11,5 mil. Kč, a vodní elektrárna o výkonu 750 kW byla za 115 mil.Kč.
V případě elektráren na biomasu jsou v Evropě často instalovány elektrárny na biomasu s výkonem od 2 do 10 MWe. V těchto případech jsou měrné investiční náklady okolo 80mil. Kč/MWe. I zde je však poměrně značný rozptyl mezi jednotlivými případy výstavby.

Zkontrolováno:
*Ba270509*
Odpovídá:  Ing. Petr Synek* - tisk