MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

11.3.09 / dotaz č. 13245
četl jsem článek na tzb-info.cz o řešení detailů zateplení soklu: http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=4470
Protože řeším doma také zateplení domu chtěl bych Vás požádat o radu:
Dům je podsklepený (starší část domu – viz půdorys), sokl je vyzděný z pískovce na výšku cca 1m nad terén, nad ním zdivo z Třebovických plynosiláků (40cm). Skladba zdi vnitřní omítka – štuk+jádrová omítka,40cm plynosilikát Třebovice + jádrová omítka+brizolit - to je stará část.
Nová část, kterou jsme přistavili je od základu vystavena z 44P+D porothermu (nepodsklepeno).

Fasádu uvažujeme udělat odvětrávanou: 10cm min. vata + Novabrik.

Jakým způsobem zateplit takovýto sokl, který je cca 1m nad zemí z pískovce (a kolem domu jsou vybetonované chodníky cca 50cm šířka)?
Je nutné kvůli tepelným mostům vybourat staré chodníky a zateplit polystyrenem či perimetrem kolem tohoto soklu a pak pod úroveň terénu (případně kolik cm?)?
Nebo udělat odvětrávanou fasádu s min. vatou až dolů na úroveň terénu (výška 0)? Popř. k tomu ještě pod úroveň terénu perimetr?
Nebo stačí přetáhnout odvětrávanou fasádu o 30 cm pod úroveň podlahy (v tom případě by zůstala většina soklu viditelná)?
Děkuji Vám za odpověď a radu.
Dobrý den.
Obecně lze potvrdit, že zateplení soklu v případě eliminace tepelného mostu v místě napojení podlahy obytného podlaží a obvodové zdi je z hlediska tepelné techniky velmi důležité. Rozhodnutí, zda bourat okapový chodník, nebo zateplit pod jeho úrveň se odvíjí z celkové situace dispozice rodinného domu, jeho umístění v terénu a td.
Pokud se týká použití obkladového polystyrenu Perimetr, tak ten se doporučuje použít i na zeteplení nadzemní části kontaktního zateplovacího systému do výšky cca 1m z důvodu zajištění ochrany tepelné izolace proti nasáknutí povrchovou vodou odstřikující z okapových chodníků. V této části zateplení soklu bych určitě nedoporučil zateplení minerální izolací.
Jak vidíte, možnosti řešení je mnoho. Dporučuji, abyste si přinesl nějakou dokumentaci, či fotografie a navštívil kancelář EKIS bezplatné poradenství v oblasti úspor energie a obnovitelných zdrojů, MEPS Vsetín, ve věžáku u nádraží (Smetanova 1484). Jsme tady každé pondělí a středu, vždy od 13 do 17 hodin.

S pozdravem

MEPS VSetín

Zkontrolováno:
*Ba280509*
Odpovídá:  Ing. Jaromír Holub - EKIS Vsetín tisk