MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

14.3.09 / dotaz č. 13250
Hezký dobrý den,

předem Vás zdravím. Obracím se na Vás s dotazem ohledně dotací, týkajících se vybudování nové fotovoltaické elektrárny. Jednalo by se o vybudování a provozování FVE (zhruba 150kWp, oblast Jižní Morava),jako právnická osoba, nejlépe s.r.o. Jednalo by se o investici zhruba kolem 20 milionů korun, záviselo by na podmínkách, výši a poměru poskytnuté dotace k výšši investice. Investice by byla financována převážně za pomoci úvěru, resp. dotace, vlastní kapitál zhruba 10%. Při takto vysoké investici a dlouhodobé návratnosti by mě právě zajímaly možnosti státních, resp. evropských dotací, (Operační program podnikání a inovace 2007 – 2013). Proto by mě zajímalo, jaké jsou možnosti, ať už nyní, nebo v následujícím roku. Jak je to vůbec s podmínkami, s jistotou přidělení dotace a jaké výše jsou reálně možné.

Zajímalo by mě hlavně, jestli je vůbec možné dostat dotaci, kdyby se jednalo o nově založenou společnost s právní subjektivitou s.r.o.

Děkuji za zodpovězení dotazu.
Vážený pane,

využití dotací pro stavbu fotovoltaické elektrárny (PVE) z programu OPPI je čistě hypotetická záležitost. V podmínkách programu je sice napsáno, že PVE mohou být dotovány, v praxi však nikdy nikdo z tohoto programu dotaci na PVE nezískal ( v rámci předchozího programu OPPP získaly dotaci 4 PVE v celé ČR). V rámci programu jsou vypisovány výzvy pro předkládání žádostí, vypsání výzvy pro PVE je krajně nepravděpodobné.
Více k tématu zde:
http://www.czrea.org/cs/studie-a-analyzy/sance-dotaci-ekoenergie-1-vyzvy

Další teoretickou možností je Operační program životní prostředí (OPŽP), který ale není určen pro podnikatelské subjekty, ale pro obce a neziskové organizace. I zde je ale vypsání výzvy pro fotovoltaiku málo pravděpodobné.

Ekonomika investice do fotovoltaické elektrárny vychází celkem dobře i bez dotací - návratnost je běžně 10 až 15 let, výjimečně i kratší, což je v energetice dobrý výsledek.

Podmínky programů a aktuální výzvy najdete zde:
http://www.czechinvest.org/
http://www.opzp.cz/sekce/254/aktuality/

Karel Srdečný, Jan Truxa

Zkontrolováno:
*Ba280509*