MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

10.3.09 / dotaz č. 13303
Dobry den, prosim vas o radu na vytapeni koupelny. Mam postaveny RD vytapeny kondenzacnim kotlem Viessmann deskovymi radiatory. Dale pak vytapim krbovou vlozkou s teplovzdusnymi rozvody a stava se, ze uz neni potreba topit kotlem. Problem je v tom, ze v koupelne teplovzdusne rozvody nemam a je tam chladno. V koupelne nemam el. podlahove vytapeni, ale radiator napojeny na kotel. Muzete mi poradit, jakym zpusobem vytapet koupelnu v pripade, ze v ostatnich mistnostech neni treba topit kotlem s prihlednutim na nizkou spotrebu energii. Slysel jsem o primotopnych salavych panelech. Distribucni sazbu elektriny mam D 01d. Dekuji za odpoved
Dobrý den a děkuji za Váš dotaz.
Pokud je nutno temperovat prostor koupelny v době, kdy není v provozu celá oustava ústředního vytápění jeví se vhodné použití elektrického vytápění a to buď zmiňovaného sálavého topného panelu, nebo infrazářiče. Tato topná tělesa předávají teplo převážně sáláním, neohřívají tedy přímo vzduch, ale předměty vystavené působení sálavého tepla.
Další možností by bylo použití konvektoru, který ohřívá vzduch proudící kolem topných těles. Pro urychlení vytápění je možno použít konvektor opatřený ventilátorem.
U elektrického vytápění je veškerá odebraná energie přeměňována na teplo a provoz je tedy prakticky beze ztrát. Provoz takovéhoto elektrického topení předpokládám pouze v době využívání koupelny;nikoliv tedy k celoročnímu vytápění.
Vhodnost uváděné distribuční sazby D 01d nelze posoudit při neznalosti dalšího vybavení domácnosti elektrospotřebiči a zejména celkového ročního odběru. Podle kalkulace nákladů podle výše spotřeby by mohla být výhodnější sazba D 02d .

Vypracoval: Ing. J. Winkler, energetický poradce

Zkontrolováno:
*Ba280509*
Odpovídá:  Ing. Milan Rychtařík* - EKIS České Budějovice Energy Centre
Téma:  Vytápění
tisk