MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

11.3.09 / dotaz č. 13304
Dobry den ,

Pred nekolika dny jsem si v jednom clanku o bungalovech precetl , ze maji
nepriznive A/V . Co tato zkratka znamena ? Zaverem , existuje nejaka studie
, potazmo konkretni zkusenosti ohledne rozdilu v cene mezi bungalovem a
domem s podkrovim / event . plnohodnotnym patrem + strecha / ? Udajne
rozdil cini cca 10 - 15 % s tim , ze pro potrebne srovnani budou pouzite
stejne stavebni materialy atd . atd . atd . . V ramci ziskani co nejvice
poznatku od konkretni lidi jsme ziskali informace , ze rodinny dum s
podkrovim na jedne strane usetri investice do zakladu , stresni krytiny ,
ale tyto penize si vybere na realizaci podkrovi na podobne financni urovni /
schodiste a k nemu vazany prostor - v bungalovu muze klidne byt z teto
plochy, vyclenene pouze k chozeni do podkrovi 1 mistnost , stresni okna ,
skladba pochozi vrstvy , zatepleni strechy / a tak nakonec ve vysledku je
nepatrny rozdil v porizovaci cene mezi obema variantami s tim , ze
realizace bungalovu je nejen z hlediska vystavby jako takove jednodussi ,
kde neni vice mene prostor na chyby , oproti domu s podkrovim - zejmena zatepleni strechy se vsim vsudy , ale zejmena
ziskani komfortu bydleni z
uzivatelskeho hlediska diky jednotne plose navazujici na venkovni prostor
bez vyskovych rozdilu / dle jejich dlouhodobych zkusenosti , patrovy dum by si uz nikdy neporidili a radeji by dali prednost pouze prizemni
variante - chozeni do schodu , krocejovy utlum , nedostatecna tepelna pohoda jako prehrati prostoru v letnich mesicich pres stresni okna atd . / . Zaverem by nas take zajimala problematika ohledne " rozdilu efektivnosti vytapeni " u bungalovu a patrove budovy samozrejme pri stejnych vychozich hodnotach / bude mezi tim nejaky financni rozdil / + zda-li by byla ve srubovem dome z cedroveho dreva zima pres letni obdobi , diky jeho mimoradnym tepelne izolacnim schopnostem / 24 cm = 0.35 k / . Predem dekuji za Vasi ochotu a vyrizeni .

P . S . Ciste hypoteticky , pokud by dum s podkrovim mel porizovaci cenu
napr . 4 miliony , tak u bungalovu by to bylo cca 4.4 - 4.6 milionu ?
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství.

Problematiku rozdílu mezi bungalovem a domem běžného tvaru s podkrovím jsme již řešili v odpovědi na Váš dotaz č.12371. Poměr A/V (m2/m3) se nazývá „objemový faktor tvaru budovy“. Dříve se nazýval „geometrická charakteristika budovy“. Ve zlomku (podílu) je A plocha obálky budovy v m2, která je stanovena jako součet všech dílčích ochlazovaných ploch. V je vytápěný objem budovy v m3. Tato veličina se objevuje mimo jiné v normě ČSN 73 0540-2 (Tepelně technické vlastnosti budov – požadavky), kde se užívá pro stanovení požadované hodnoty průměrného součinitele prostupu tepla (Uem).
Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) zná veřejnost spíše jako veličinu, která popisuje tepelně izolační schopnost jednotlivých dílčích obvodových konstrukcí (obvodová stěna, střešní plášť, okno, podlaha apod.). Současná platná norma ČSN 73 0540-2 rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla U a to - požadovanou a doporučenou. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). V normě je tabulka, která tyto hodnoty uvádí pro všechny možné typy obvodových konstrukcí, které tvoří obálku budovy. Například:
Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro obvodovou stěnu těžkou je 0,38 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,25 (W/m2.K).
Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro obvodovou stěnu lehkou je 0,30 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,20 (W/m2.K).
Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro střechu plochou plochou a šikmou do 45° (podkroví) je 0,24 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,16 (W/m2.K).
Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro strop pod nevytápěnou půdou se střechou bez tepelné izolace je 0,30 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,20 (W/m2.K).
Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro podlahu přilehlou k zemině je 0,45 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,30 (W/m2.K).
Pro okna je to 1,7 a 1,2 (W/m2.K) a tak bychom mohli pokračovat dále.
Na základě všech dílčích součinitelů prostupu a k nim příslušným plochám obálky budovy lze pak stanovit výše zmíněný průměrný součinitel prostupu tepla (Uem). Ten pak vyjadřuje kvalitu tepelných izolací domu jako celku, vychází se z něj při stanovení Energetického štítku obálky budovy, což je zatřídění do klasifikačních tříd A až G. I zde je požadovaná a doporučená hodnota. Objemový faktor tvaru budovy se zde uplatňuje tak, že je zohledněno tvarově nepříznivé řešení budovy „měkčí hodnotou“ požadované a doporučené Uem. Výše zmíněná norma pak ve své informativní části hovoří o tvarovém řešení budovy, které ovlivní energetickou náročnost a je právě vyjádřeno poměrem A/V. Nižší hodnoty A/V jsou obvykle příznivější, při respektování těchto pravidel se dosahuje lepších energetických vlastností budovy. Jistě se však jedná o jeden z mnoha faktorů, které to ovlivňují.
Studie, které by hodnotily cenový rozdíl těchto typů domů neznám. Ceny se natolik vyvíjejí, že by bylo obtížné dosáhnout nějakého objektivního výsledku. Každá ze staveb má své výhody i zápory. Jednou z výhod domu s podkrovím je příznivější poměr A/V. Dům o jednom podlaží bez bariér má samozřejmě nesporné uživatelské hodnoty. Při návrhu jednotlivých obvodových konstrukcí bungalovu alespoň na úrovni výše citovaných doporučených hodnot U nebo ještě lepších lze jistě dosáhnout energeticky velmi dobré budovy.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Zkontrolováno:
*Ba280509*
Odpovídá:  Ing. Jiří Veselý - EKIS České Budějovice Energy Centre
Téma:  Ostatní
tisk