MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

16.3.09 / dotaz č. 13471
Dobry den. Rád bych se zeptal na možné zatepleni RD ktery je postaven se smíšeneho zdiva.Prvni metr je z palenych cihel pak nasleduje metr veprovice a pote opet palena cihla. Sila zdi je 45 cm.RD sem koupil a vnitrni interier byl opraven proto bych chtel minimalní zakrok do vnitrniho interieru.po okopani venkovni popraskane omitky z duvodu opravy jsem zjistil ze izolace diky staři asi skoro zadna neni.Provedl jsem odizolovani pomoci mopove folie a diky tomu jakakoliv vlhkost ktera byla sice minimalni ale byla ,tak diky teto uprave zmizela. Rad bych se proto zeptal zda muzu zateplovat RD i kdyz je takto skoro bez izolace a jakou tloustku polistyrenu mam použít.okna jsou plastova a topim dřevem a plynem mnohokrat děkuji za odpověď
Dobrý den,
Zateplení vašeho objektu pravděpodobně možné bude, každopádně bych však nejprve jednoznačně vyloučil možnost vzlínání zemní vlhkosti do obvodového zdiva. To je priorita. Pokud je Vámi provedené opatření dostatečné a do zdiva nebude vstupovat zemní vlhkost, je možné zvýšit tepelný odpor zdiva vnějším zateplovacím systémem. V zásadě bych používal certifikované systémy s nižším faktorem difúzního odporu (zdivo má faktor difúzního odporu cca 10). Vhodné jsou tepelné izolanty na bázi minerálních vláken, případně stabilizovaný expandovaný polystyrén upravený příčnou perforací. Důraz je třeba klást i na použitou lepící hmotu a konečnou finální omítku (např. akrylátová omítka má faktor difúzního odporu 120 !!!). Na trhu jsou některé certifikované systémy ETICS, které se vyznačují právě jako vysoce aktivně prodyšné. Samozřejmě, že lze použít pro zateplení i dvouplášťový systém, kdy se mezi tepelnou izolací a vnější pohledovou plochou nachází odvětrávaná mezera. Před započetím vlastních prací je nutné posoudit soudržnost a únosnost podkladu zateplovacího systému. A to zvlášť ve Vašem případě, kdy se ve zdivu nacházejí i vepřovice.
Orientačně může mít stávající obvodové zdivo Vašeho domu součinitel prostupu tepla cca 1,4 W/m2K, po zateplení 100mm tepelného izolantu o součiniteli tepelné vodivosti 0,040 W/mK dosáhneme celkové hodnoty součinitele prostupu zdiva cca 0,3 W/m2K – splníme tak požadavek ČSN 730540-2 (Un= 0,38 W/m2K). V případě použití izolantu tl. 140mm pak součinitel prostupu tepla bude 0,23 W/mK a bude tak splněna i doporučená hodnota ČSN 730540-2 (Un= 0,25 W/m2K).
Přínos zateplení domu nebude pouze ve snížení tepelných ztrát a tím i ke snížení nákladů na vytápění, ale úprava přispěje i ke zvýšení vnitřní povrchové teploty obvodových konstrukcí a tím potlačení rizika kondenzace vodních par. Zároveň stávají konstrukce bude chráněna před vnějšími teplotními vlivy, čímž bude příznivě ovlivněna její trvanlivost. Kromě výše uvedených technických hledisek, které jsem již uvedl, je vhodné zvážit úpravy i po stránce architektonické. Aby byl Váš rodinný domeček pěkný a kolemjdoucím a hlavně Vám se líbil.
S přáním pěkného dne
Ing. David Knill, IR INSPECTIONS, s.r.o.

Zkontrolováno:
*Ba290509*
Odpovídá:  Ing. David Knill* - EKIS Police nad Metují tisk