MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

18.3.09 / dotaz č. 13475
Popis poptávky
Dobrý den.Potřeboval bych poradit s vlhkostí a plísní v domě.Loni v létě jsme dělali rekonstrukci bytu.Rekonstrukce obnášela výměnu a zároveň zvětšení oken a dveří z dřevěných na plastová, předělání podlah z dřevěných na betonové(základní beton cca 7cm,izolace Ipa,tepelná izolace polystyrenem,železná síť s oky 15x15 cm,vrchní beton cca 8cm )na chodbě a v koupelně dlažba,kuchyń měkčené PVC, pokoj-ložnice-obývací pokoj jsou podkladový a na něm klasický koberec,nové radiátory pod každým oknem (rozvod radiátorů je v mědi a zapuštěný v podlaze podél zdi) kotel na vytápění je na elektřinu.Větráme cca 5krát deně, a přesto se v bytě objevila vlhkost a plíseń. Hlavně v obýváku za stěnou a v pokoji za postelemiv rozích.Pořídili jsme pohlcovač vlhkosti na takové velké tablety, tepelným fukarem vysušujem zdivo.Okna se stále rosí 5-10cm od spodu, někdy se tvoří i louže vody na parapetu.Dům je přízemní asi 90 let starý,pravděpodobně bez základové izolace.Zdivo je opuka 60-80cm silné.Plánujeme až se oteplí obkopání zvenku u obvodového zdiva, a dát ke zdi folii (takovou s těmi špunty) pak dát drenážní trubku a zasypat štěrkem.Tak se ptám zda by pomohlo i venkovní zateplení (aby se dům neuzavřel a nebylo to ještě horší) nebo něco jiného.Snad se najde někdo kdo by poradil.Děkuji a s pozdravem .
Dobrý den, podle Vašeho popisu se sešlo více faktorů, které negativně ovlivňují vnitřní klima v domě. Jednak nedostatečné tepelně – izolační vlastnosti obvodových zdí, vysoká zbytková vlhkost po provedených rekonstrukcích (betonová podlaha), snížená průvzdušnost nových oken a asi podvědomé šetření při vytápění elektřinou. Problém nejspíše bude ve vysoké vnitřní relativní vlhkosti než ve vlhkosti zdí. Relativní vlhkost lze snížit jednak snížením produkce vodních par a jednak zvýšením intenzity větrání. Opatření, jak zabránit kondenzaci vodních par (a tím vzniku plísní) spočívá ve zvýšení vnitřní povrchové teploty zdí, tj. zateplením objektu (zvenčí). Plíseň se objevuje sekundárně až potom, co se nejprve objeví vlhkost. Jednoduše řečeno to tzv. „pocení“ zdí a oken znamená, že musíte topit a větrat tak dlouho a intenzivně, až dostanete teplotu zdí nad rosný bod – což chvíli může trvat a znamená to žádné útlumy topení a udržovat relativně vysokou teplotu po celý den a noc a také větrat. Prostě při stávajících tepelně izolačních vlastnostech ten dům to teplo potřebuje a zdi se jednoduše řečeno musí vyhřát. Dokonce se může stát, že ani tak ty rohy nebudou suché, pak pomůže jen zateplení – z venku. Chvilkovým použitím fukaru se zdi nevysuší, pouze zvyšujete teplotu vzduchu a to můžete dělat radiátory. No a současně musíte začít uvažovat o zateplení fasád. Doporučuji použít ucelený kontaktní zateplovaní systém.
Odkopáním a odizolováním nic nezkazíte. Ale i u takto obnaženého zdiva navrhuji zlepšit tepelně izolační vlastnosti, tj. zateplit – přizdít.

Zkontrolováno:
*Ba290509*
Odpovídá:  Jiří Máslo* - EKIS Most
Téma:  Ostatní
tisk