MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

17.3.09 / dotaz č. 13476
Dobrý den, vlastním tří a půl pokojový byt ve starém činžovním domě- velké pokoje - 25 m, velká chodba, koupelna, kuchyň po 12 m. Topíme topidly Waw- jen ve třech pokojích a v kuchyni, zatím fungují, ale jsou ve stáří kolem 30let. Prosím o radu, zda je úspornější je nahradit novými stejného typu, nebo zavést topení přes kotel- komíny však nejsou vyvložkované. Dále prosím o sdělení, zda by bylo nutno vyvložkovat celý komín- dům má šest pater, bydlíme ve čtvrtém.
Pokud chcete svůj byt modernizovat, doporučuji v každém případě lokální topidla Waw zrušit a opatřit si teplovodní topení s kondenzačním plynovým kotlem. Zjistěte si, zda vaši sousedé nemají podobný záměr - rozhodně je investičně výhodnější pořídit společně jednu kotelnu pro byty ve všech podlažích - je to však někdy problematické s rozdělováním nákladů a hodně to záleží na vzájemných sousedských vztazích.
I pokud se rozhodnete pro samostatný kotel jen pro váš byt, doporučuji instalovat malý kondenzační kotel - na našem trhu je dostatečný výběr vhodných malých závěsných kondenzačních kotlů, které je možné instalovat uvnitř bytu, které mohou mít nasávání vzduchu i odvodspalin přes zeď bez nutnosri použití komína. Topná tělesa doporučuji opatřit termostatickými hlavicemi, které reagují na pasivní tepelné zisky z vaření a oslunění v jednotlivých pokojích. Moderní kotle mají modulovaný hořák - to znamená, že kotel je schopen měnit podle potřeby tepla (podle venkovní teploty) svůj výkon. Vysoká účinnost tohoto způsobu vytápění vám proti současnému způsobu vytápění přinese úsporu až jedné třetiny současné spotřeby zemního plynu a tím se vám pořizovací náklady vrátí v krátké době díky úspoře plynu. Nejlevnější eneregií však stále zůstává energie nespotřebovaná, další úsporu nákladů na vytápění je možné dosahnout zateplením nebo instalací věreací jednotky s rekupoerací tepla, která může sportěbu tepta snížit o další významnou část.
S vložkováním komínu vám poradí kominík - bude nutné vyvložkovat celý komín a opatřit odvodem kondenzátu. Kondenzační kotel však může mít podstatně levnější polypropylenovou vložku - pak ale je možné na tento komín připojovat pouze kondenzační kotle.

Za EKIS - Bučovice
Ing. Ivan Soviš

Zkontrolováno:
*Ba300509*
Odpovídá:  Mgr. Radovan Šejvl* -
Téma:  Plyn, Vytápění
tisk