MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

23.3.09 / dotaz č. 13481
Dobrý den,
dovolím si dvě otázky :
1. je nějaký rozdíl v umístění fotovoltaických článků - většinou jsou na podpurné konstrukce instalovány " na stojato", je možné je sesavovat i " na ležato" ? - jde mi o to zda není rozdíl ve využití slunečního záření při dopadu různě postavených čláků.

2. Jsme firma která dodává na fotovoltaické elektrárny hliníkové nosníky a držáky článků - za jakých podmínek je možná presentace v přehledu firem na Vašich
stránkách?

Děkuji
Vážený pane,
není mi moc jasné na co se ptáte.
Pokud polohou "na stojato" a "na ležato" máte na mysli umístění panelů ve svislé nebo vodorovné poloze, pak obojí je samozřejmě možné, ale pokaždé bude jiná dopadající slubneční energie a tím i produkce elektřiny a tržby. U panelů umístěných svisle navíc záleží na orientaci vůči světovým stranám. Konkrétní rozdíl je třeba spočíst pro danou lokalitu a polohu. U panelů svislých s orientací na jih přijdete asi o 30% energie oproti panelům s orientací na jih a sklonem 35° až 50°, u vodorovných panelů přijdete asi o 10%.

Pokud vám jde o to, zda má na produkci vliv montáž obdélníkových panelů na šířku nebo na výšku, pak je to v podstě jedno. Výjimkou je situace, kd yje část panelu zastíněna. Pak záleží na tom, jak jsou v panelu zapojeny jednotlivé články (křemíkové čtverečky). Při sériovém zapojení stačí, aby jeden z článek byl zastíněn a to vyřadí z provozu všechny ostatní články zapojené s ním v sérii. Například pokud na panel napadne sníh a pak sjede k dolnímu okraji, takže nejspodnější řada článků není osvícena, pak obvykle celý panel nepracuje. Hrozí-li toto nebezpečí často, je vhodné orientovat panel tak, aby články zapojené do série byly vodorovně. Pak bude pracovat alespoň část panelů.

Přeji slunný den!
Karel Srdečný

Zkontrolováno:
*Ba300509*
Odpovídá:  Ing. Karel Srdečný* - tisk