MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

23.3.09 / dotaz č. 13599
Dobrý den. Prosím Vás o názor na podlahové a stropní vytápění na principu infračerveného sálavého vytápění. Budeme stavět RD cca 100m2 zastavěné plochy s obytným podkrovím. Zatím jsem našla pouze propagační informace poskytujících firem.
Moc děkuji
Vážená paní,
není bohužel zřejmé, jaký systém máte na mysli. Většina vytápěcích systémů předává teplo také infračerveným zářením, neboli sáláním. Infračervené záření vydává každé těleso, jehož teplota je vyšší než absolutní nula, tj. -273.15 °C. Radiátory, kachlová kamna atd. předávají cca polovinu svého výkonu sáláním, tedy infračervenými paprsky (podle konstrukce). Druhou polovinu předávají tím, že se od nich ohřívá vzduch v místnosti. U podlahového, stěnového nebo stropního vytápění je sálavá složka výrazně vyšší. Existují i tzv. infrazářiče, používané spíše v průmyslu, které předávají teplo do místnosti téměř výhradně sáláním. U zdrojů s vyšší teplotou (a tedy i intenzivnějším infračerveným zářením) je ze zdravotního hlediska důležitá intenzita záření, která dopadá na tělo. Např. stropní zářiče s vysokou teplotou musí být umístěny v určité výšce, aby nesálaly na hlavy lidí příliš silně. Je to podobné jako se Sluncem - svítí-li silně, chráníme si hlavu pokrývkou kvůli stínu, i když tím hlavu vlastně "zateplíme". Druhým specifikem je rozložení teplot v místnosti, u podlahy by neměla být teplota o mnoho vyšší než ve výšce hlavy a naopak.
Existuje jakýsi ideální průběh teploty, kterému nejlépe odpovídá podlahové vytápění. Vnímání teplot je však individuální, takže ani ideální rozložení teploty nemusí vyhovovat každému. U stropních systémů je třeba správého návrhu, aby vyhovoval jak průběh teplot, tak intenzita osálání různých částí těla. Doporučuji projít si články a diskuse na http://www.tzb-info.cz/. O potížích s rozložením teplot např. tento článek: http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=894 O tepelné pohodě např. zde: http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=404

U podlahového topení je třeba, aby povrchová teplota nepřekročila 28-29°C (v koupelnách a na chodbách to může být až 35°C, naopak třeba u kucjyňské linky a všude kde se na podlaze dlouho stojí a chodí má být teplota menší, 24-25°C). Z toho plyne omezení topného výkonu. Je-li dům nedostatečně tepelně izolován, může být za větších mrazů výkon podlahového topení nedostatečný.

Vytápění, kde je větší podíl sálavé složky je obecně o něco úspornější než systémy, kde se velká část tepla předává přímo do vzduchu v místnosti. Je to ekvivalent sitiuace, kdy je nám za slunného dne na horách teplo, i když teplota vzduchu je málo nad nulou. Díky sálavému přenosu tepla je možné, že se lidé místnosti cítí dobře, i když je teplota vzduchu v místnosti trochu nižší. Uvádí se úspora až 30%, což je optimistické číslo, ale úspora 10 až 20% je reálná.

Přeji hezký den Karel Srdečný

Zkontrolováno:
*Ba020609*
Odpovídá:  Ing. Karel Srdečný* -
Téma:  Vytápění
tisk