MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

30.3.09 / dotaz č. 13712
Zdravim Vas a obracim se na Vas s dotazem, kde zjistit doporucene, pripadne normove stanovene doby sviceni zdroje svetla vzhledem k jeho funkci pro vypocet spotreby elektricke energie. Napriklad pri vypoctu spotreby elektricke energie zakladniho svetelneho zdroje v koupelne, kde je pouze sprchovy kout, je tato doba ?h denne na osobu, kdy zarovka sviti. (Jako je predpoklad 4,5kg pradla na osobu a tyden, tedy jeden praci cyklus pro vypocet spotreby u pracky, tak zda je neco podobneho i pro tento pripad.) Dekuji a s pozdravem
Dobrý den a děkuji za Váš dotaz.
Dobu provozu světelných zdrojů nelze stanovit předpisem. Tato vždy závisí na době používání té které místnosti a na nutnosti provozu osvětlení. Tím samosebou závisí i na denní a roční době.
Vliv na spotřebu energie má ale nejen doba provozu ale i potřebná intenzita osvětlení. Tuto je nutno volit tak, aby bylo osvětlení dostatečné pro účel použití osvětlovaného prostoru a vykonávanou činnost.
Velký vliv mají i používané světelné zdroje. Významných úspor lze dosáhnout na př. náhradou stávajících žárovek zářivkami (někdy označovanými jako "úsporné žárovky").

Řešení konkrétního problému doporučuji konzultovat osobně na pracovišti Energy Centre Č. Budějovice po předchozí dohodě termínu na tel.:38 731 25 80

Zkontrolováno:
*Ba030609*
Odpovídá:  Ing. Milan Rychtařík* - EKIS České Budějovice Energy Centre
Téma:  Osvětlení
tisk