MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

1.4.09 / dotaz č. 13787
Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně srovnání systému výkupu pevných cen a zeleného bonusu. Kolik energie si musím sám spotřebovat, abych se dostal na úroveň výkupních cen? Kolik procent z celkové spotřeby v běžném rodinném domě je vlastně reálné spotřebovat? Je zřejmé, že při maximalizaci zisku je třeba prát a ohřívat vodu v bojleru pokud svítí slunce. Někdo to však může považovat za určitý diskomfort. Poslední otázka se týká jak se technicky a cenově liší přípojné místo pro dva zmíněné systémy výkupů. Děkuji za odpovědi.
Vážený pane,
v současnosti režim zelených bonusů funguje tak, že pokud elektřinu nespotřebujete v domě, distributor (ČEZ, E.ON, PRE) ji od vás koupí za cenu okolo 0,98 Kč/kWh. Spolu se zeleným bonusem 11,91 Kč/kWh se dostáváte právě na úroveň výkupní ceny 12,89 Kč/kWh. Pokud tedy v domě nespotřebujete nic (třeba přes den v domě nikdo není), nejste na tom z hlediska příjmů hůře, než kdybyste provozoval elektrárnu v režimu zelených bonusů.

Cokoli spotřebujete v domě, vám zvyšuje ekonomickou efektivitu. Průměrná spotřeba domácnosti, pokud elektřinou netopí a neohřívá vodu, je cca 2000 kWh/rok. Dejme tomu, že ze spotřeby 2000 kWh/rok pokryjete 50% z fotovoltaiky. Pak při tarifu D02d od ČEZ ušetříte 4,48 Kč/kWh. Přijdete o příjem z prodeje, tedy 0,98 Kč/kWh. Oproti režimu výkupních cen získáte navíc 1000 kWh x (4,48 - 0,98) Kč/kWh = 3500 Kč za rok.

Při režimu zepelných bonusů musíte mít v domě tzv. čtyřkvadrantový elektroměr, který dokáže odlišit, kdy se elektřina do sítě dodávala a kdy odebírala. Pro bližší technický popis zde není místo.

Doporučujeme vám prostudovat si "Často kladené dotazy - Obnovitelné zdroje" na webu Energetického regulačního úřadu, viz http://www.eru.cz/dias-read_article.php?articleId=683
případně navštívit nějaký odborný seminář na toto téma.

Karel Srdečný, Jiří Beranovský

*go121109*

Odpovídá:  Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - tisk