MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

1.4.09 / dotaz č. 13789
Mám dotaz - jsem projektant a můj klient si chce postavit v n.v. cca 420m energeticky úsporný dům. Jaká má být orientace střechy somu (pultová) vzhedem ke světovým stranám a jaká má být její sklon? Jse o první dotaz, bude-li orientace možná, budu zjišťovat další.
Vážený pane,
sklon pultové střechy bude záviset na energetické koncepci domu. Pokud budete v domě chtít zvýšit pasivní solární zisky, bude asi střecha skloněná od jihu k severu. Jižní stěna domu bude nejvyšší a bude prosklená kvůli pasivním ziskům. Na sklonu střechy v tomto případě nezáleží, předpokládám že bude spíše malý, aby dům měl větší vnitřní prostor.
Pokud naopak budete chtít na střechu dát solární systém pro ohřev vody, měla by střecha mít sklon opačný, od severu k jihu, sklon v rozmezí cca 30° až 60° (rozdíl v množství dopadajícího solárního záření na takto skloněnnou plochu není významný). Z hlediska umístění solárního systému není nezbytná orientace přesně na jih, odchylka +/- 45°je přijatelná.

Zvažte tedy potřebu tepla pro vytápění a jeho možnosti krytí solárními zisky a potřebu tepla na ohřev vody, případně zvažte možnost umístit solární systém třeba na garáž nebo jinam mimo střechu domu.

Karel Srdečný

*go121109*
Odpovídá:  Ing. Karel Srdečný* - tisk