MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

2.4.09 / dotaz č. 13817
Dobrý den.
V letošním roce budu provádět rekonstrukci hospodářské budovy na obytný dům. Bude o rozměru 16x9m, takzvaný výminek. Chtěla bych poradit, jaké topení bude pro mě nejlepší. Budu mít nové přípojky elektřiny, plynu, vody.Celý domek bude tepelně izolován, plastové okna, nepodsklepen, střecha pálená taška, krbová kamna. V domku budou bydlet 2 osoby. Bude vypracovaná celá dokumentace. Proto chci poradit, zda dát plynové nebo elektrické topení.V případě elektrického, bych neprováděla plynovou přípojku.Domek je veden jako novostavba.Prosím o radu o topení, a zda bych měla nárok na nějakou dotaci na zateplení. Moc děkuji
Dobrý den,

otázka jaké palivo zvolit pro vytápění je relativně složitá věc. Každý dům a každé místo má svá specifika.
Instalace elektrického přímotopného vytápění (podlahový kabel nebo topná tělesa) je podstatně levnější než instalace vodního vytápění na zemní plyn. Provozně je to naopak. Pro rozhodnutí z hlediska ekonomiky je nutné provedení propočtu realných investic a provozních nákladů.
Pak je důkežitá otázka kolik bude spotřebovávat teplé vody. Jestliže bude potřebovat větší množství teplé vody stadardně instalovaný elektrický boiler na to většinou nestačí - zjednodušeně, při normálním provozu dvě velké vady za sebou nenapustíte.
Další otázkou je zda budete chtít investovat do využití obnovitelných nebo alternativních zdrojů (solární kolektory, tepelné čerpadlo, kotel na bionasu).
Ale základní otázkou je jaké bude spotřeba domu na vytápění. Jestli zvolite zateplení na nizkoenergetickém standardu při Vaší zastavěné ploše a jednom obytné podlaží bude potřeba tepla na vytápění okolo 7 až 8 MWh/rok , potom volba druhu vytápění bude spíše věc pocitů a zajištění komfortu. Topných systému a zdrojů tepla je celá škála a tímto způsobem je těžké bez znalositi konkrétních podmínek relevantně poradit.
Program pro dotace bude vyhlášen ministrem životního prostředí 7.dubna 2009. Měla by tam být podpora nizkoenergetických novostaveb ve 220 tis. Kč. U rekonstrukcí by měla být možnost podpory širší, jak na zateplení tak na instalaci obnovitelných zdrojů a jejich kombinace,
Přesnější podmínky budou známy po zveřejnění.
S pozdravem
Milan Mach

*go121109*
Odpovídá:  Milan Mach* -
Téma:  Vytápění
tisk