MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

6.4.09 / dotaz č. 13856
Rád bych se dozvěděl, coje příčinou vzniku plísní v bytech po provedení zateplení domu a výměně oken. Uvažujeme o provedení celkové revitalizaci domu a tyto práce jsou jeho součástí.Obvodové zdivo/komůrkové/ je 40cm široké s vrstvou cca 3cm omítky.Stáří domu je asi 35 let.Návrh tloušťky zateplovacího systému je 12cm polystyrenu a fasádní probarvená omítka. děkuji za odpověď
Dobrý den,
plísně ve stavebních konstrukcích vznikají vlivem jejich navlhnutí. Zdroje vlhkosti jsou dány vadami a jedna z nich je kondenzace vodní páry ve zdivu. Dochází k tomu tak, že v zimním období vodní pára obsažená ve vzduchu v místnostech uniká do venkovního prostoru. Tato pára má tendenci zkondenzovat ve studeném místě rosném bodu (znáte to v koupelně na zrcadle) a jestliže zkondenzuje v místě, které je nasákavé a není schopné vyschnout vznikají plísně.
Zjednodušeně množství zkondenzované vody je závislé hlavně na množství vodních par ve vzduchu (projektovaná hodnota je 50%) a na místě kde vzniká rosný bod. Redukce vlhkosti se provádí větráním, rosný bod se řeší zateplením. A to je i odpověd na Vaši otázku. Po výměmě okem lidé nevětrají, nemají vypěstované návyky a nová okna ani na tzv. mikroventilaci dostatečně nevětrají. Viděl jsem byty, kde byla relativní vlhkost 70%, když venku mrzlo.
A druhá příčina je špatně navržená nebo provedená tepelná izolace. Dnes už jsou tlouštky izolací navrhovány dobře (už se nedá na řeči, stačí tam troječka nebo pětečka polystyrenu), ale pokulhává provedení a řešení problematických míst.
Často se zateplení provádí bez projektu, který by řešil problematický místa, jako zateplení soklů, ostění, návázání na zateplení střechy. V těchto místech vznikají potom tepelné mosty, kondenzuje v nich voda a vznikají plísně. Dohužel zateplení provádí dnes kde kdo a občas, když tak jdu okolo vstávají mě vlasy na hlavě i ty co nemám. Firmy, které vymýšlejí a vyrábějí zateplovací systémy počítají s přesností a pečlivostí provedené práce. Plísně tedy většinou vznikají tam, kde je špatné provedení zateplení v kombinaci s nedostatečným větrání.
Reklamace jsou potom problematické, prováděcí firma většinou nechá změřit vzdušnou vlhkost a při naměření vyšší než normové reklamaci neuzná, přestože i provedení zateplení není provedeno bez vad. Prokazování je potom na stavebníkovi, což může být zdlouhavé a nákladné.
Problematika je samozdřejmě složitější, touto otázkou se zabývají týmy odborníků, snažil jsem se laicky vystihnout základní problémy.
Doporučuji Vám nechat si zpracovat projekt zateplení tak, aby řešil zateplení problematických míst. Pro provedení si vybrat odbornou firmu a kontrolovat při provádění dodržení montážních postupů a projektové dokumentace. Všechny uvedené práce je potřeba aby provedli lidé a firmy se zkušenností v tomto oboru zateplování.
S pozdravem
Milan Mach


*go121109*
Odpovídá:  Milan Mach* - tisk