MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

7.4.09 / dotaz č. 13899
Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně zateplení .Dokončuji hrubou stavbu s cihel Pichler 44 cm SB, spojovaných na lepidlo, Tudíž minimálně tepelných mostů. A slyším různé názory odevšad jestli zateplit nebo ne,ale od žádného odborníka. Přemýšlel jsem alespon o 5 cm polystyrenu, má to význam vůbec. Topení bude v přízemí podlahové v podkroví topné panely. Izolaci v podkroví bude 20 cm. Děkuji za informaci
Dobrý den, toto je poměrně častý dotaz a názory se mohou různit, ale zkusím vám to zdůvodnit na jednoduchém příkladě. Pokud máte cihelné zdivo 44cm, které má již samo o sobě docela dobré tepelně izolační vlastnosti a přidáte k tomu 5 cm EPS - co se stane? Samotné zdivo zabrzdí velké množství tepla procházejícího z vnitřního prostředí a tenká venkovní izolace nezabrání promrzání z vnějšku. Pak na rozhraní kotvícího systému, kde se navíc nachází kondenzační pásmo, dochází k podnulovým teplotám a degradaci celého zateplovacího a kotvícího systému. Pokud použijete cihelné zdivo tl.30cm, což je z hlediska statické únosnosti dostačující, a přidáte k tomu 10 a více cm EPS, pak se na rozhraní kotvícího systému dostane nepoměrně více tepla, které je ale přibržděno silnější vrstvou izolantu, takže teplo nám neuteče, ale trvale vyhřívá montážní spáru mezi zdivem a zateplením a navíc celkový trepelný odpor je podstatně lepší. Proto je lepší dát tenčí nosné zdivo a silnější izolaci. S tím vy už asi ale nic neuděláte, takže buď to zateplete i přesto min.8, ale spíš 10cm EPS a nebo pak vůbec ničím (dokud budete schopen utáhnout zálohy za otop)

*go161109*
Odpovídá:  Editor MPO - tisk