MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

10.4.09 / dotaz č. 13967
Dobry den, uz nejakou dobu hledam optimalne reseni vytapeni a ohrev vody v byte. Ceka ho kompletni rekonstrukce. Takze je jedno jestli to bude plyn nebo elektrina. Na tzb-info jsem si porovnal naklady podle druhu paliva. Biomasa by byla nejvyhodnesi, ale v byte?? Je to vubec mozne? Nejjednoduchsi reseni je asi kotel na plyn. Tady ale nastava problem s vyberem kotlu. Ktery je nejvyhodnejsi z hlediska prvotni investice a dlouhodove investice? Kondenzacni, s vymenikem TUV, s prutokovym ohrevem TUV,...?? Dekuji za odpovede.
Dobrý den, pokud jste se rozhodl pro kompletní rekonstrukci bytu a Váš byt je v cihlovém domě pak skutečně máte více možností. Předpokládám, že Váš dům má komín pro odvod spalin ať již z biomasového nebo plynového kotle. Biomasa vyžaduje prostor k uskladnění, při manipulaci práší, je třeba vybírat popel a navíc je hůře regulovatelná. Z toho důvodu ji do bytu nedoporučuji. Při rozhodování zda plyn nebo elektřina jste zjistil, že plyn je levnější. Takže výběr kotle se zúžil na typ kotle. Z hlediska max účinnosti doporučuji kondenzační kotel, který ovšem musíte připojit na odpovídající soustavu ÚT. Pokud chcete ponechat původní radiátory bude třeba soustavu přepočítat, aby jste dosáhl potřebného efektu. V bytě se hledí také na využití prostoru. Proto z prostorového hlediska doporučuji průtočný ohřev teplé vody.
Pavel Kárník

*go161109*
Odpovídá:  Ing. Pavel Kárník* -
Téma:  Vytápění
tisk