MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

11.4.09 / dotaz č. 13976
Dobrý den, mame starsi dum po vnitrni rekonstrukci (zatepleni fasady+nova okna+solarni panely na jizni strane strechy budou v pristich 2 letech) a uvazujeme o vytapeni celeho domu salavymi panely. Vyrobci uvadeji velkou usporu oproti plynovému vytápění 20 - 30 %; žádné emise, zdrave topeni. Ale kdyz si to člověk logicky spočita, stále nám to vychází jako drahé přímotopy, navíc SFZP (realizace opatření vedoucích k úsporám energie) teď podporuje výměnu
elektrického vytápění státními dotacemi, tak proč, když prodejci udávají, jak je to ekologické a energeticky výhodné? Byli jsme se podívat v 2 novostavbách (křemíkové i kameny) a tam byly uživatelé náramně spokojeni. My máme ale starší dům. Prosím, můžete mi říct Váš názor na toto topení?
Vážená paní,
sálavé topné panely jsou pochopitelně také elektrické přímotopy; jejich výhoda je ale v tom, že díky sálavému přenosu tepla umožní dosáhnout tepelné pohody i při nižší teplotě vzduchu. Existují ale určité meze pro tepelný komfort, pokud je teplota vzduchu příliš nízká pak je to nepříjemné a ani sálání to nedokáže kompenzovat. Ve špatně izolovaných domech s velkou infiltrací to může znamenat poměrně znatelnou úsporu tepla (těch 30% mi připadá ale příliš optimistické). Takovéto domy si ale dnes již jen málokdo může dovolit vytápět elektřinou. Pokud bude na vašem domě časem zateplená fasáda a nová těsná okna tak při vytápění sálavými topnými panely už nebudou tepelné rozdíly v domě tak výrazné (vzduch se ohřívá od podlahy a či stěn na které dopadá tepelné sálání). Nelze tedy v takovém případě počítat s tím, že spotřeba tepla by byla nějak znatelně menší než při použití ústředního topení s panelovými topnými tělesy (ty mají mimochodem také významnou sálavou složku). Sálavé topné panely jsou nicméně užitečné i v druhém extrémním případě a tím jsou pasivní domy s rekuperací tepla z větrání. Ty mají díky oběhu vzduchu všude stejnou teplotu a sálavý topný panel tak umožňuje vytvořit lokální ostrůvky tepelné pohody třeba pro babičku u televize nebo batole v ohrádce na podlaze, zatímco ostatní obyvatelé si mohou nastavit na termostatu nižší teplotu vzduchu aby jim nebylo horko. Tam je ovšem potřeba tepla na vytápění tak malá, že cena spotřebované elektřiny už nehraje takovou roli .Z hlediska ekologického je jakékoli elektrické vytápění nevýhodné, protože se zatím většina elektřiny vyrábí v uhelných kondenzačních elektrárnách, které mají relativně malou účinnost a elektřiny asi bude v příštíl letech spíše nedostatek než přebytek a tak její cena bude nejspíše stoupat. Pokud tedy ta plánovaná rekonstrukce nebude směřovat na úroveň nízkoenergetického domu a nebudete mít instalované rekuperační větrání a můžete použít k vytápění plyn, pelety, dřevo nebo tepelné čerpadlo tak by to asi bylo výhodnější než elektrický přímotop, byť i ve formě sálavých topných panelů.

S pozdravem Mgr.karel Murtinger

*go161109*
Odpovídá:  Mgr. Karel Murtinger* -
Téma:  Vytápění
tisk