MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

OMEZENÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ V PORADNÁCH EKIS

PORADNY EKIS MOHOU PŘERUŠIT POSKYTOVÁNÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ PO DOBU PANDEMIE.
Při zájmu o konzultaci nejdříve kontaktujte vybrané EKIS telefonicky či e-mailem a postupujte dále podle vzájemné dohody.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

24.4.09 / dotaz č. 13984
Dobrý den, stavíme RD, přízemní bez podkroví z HELUZ 44 STI SB, zděno na lepidlo. Původně jsme vůbec nechtěli zateplovat. Při stavbě však někde vznikly v zámcích mezi bloky drobné spáry, protože některé Heluz bloky byly nepřesné, některé při srovnávání popraskaly atd., není to prostě tak dokonalé jako na propagačních letácích. V usazení překladů, věnce a oken nejspíše vzniknou další nedokonalosti.
Chtěl bych se zeptat, jestli je vhodné stavbu ještě zateplit, jaké parametry by měla takováto skladba a zda vyhoví normě. Jak to bude s kondenzací vodní páry - protože když to nezateplím, tak bude kondenzovat ve zdi také. Zateplení polystyren, nebo minerální vatu ? A v jaké tloušťce - postačí 6-8 cm ? Děkuji za odpověď.
Vážený pane,
stěna postavená z HELUZ 44 STI SB má už docela dobré tepelně-izolační vlastnosti(podle údaje výrobce splňuje
doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla dle ČSN 73 0540-2) a její další zateplení je problematické jak z hlediska doby návratnosti vložených prostředků tak i z hlediska vámi zmiňované
kondenzace vlhkosti ve zdivu. To, že při stavbě vznikly mezery mezi bloky pochopitelně sebou nese i vznik tepelných mostů, jak moc se to projeví na výsledném součiniteli prostupu tepla si netroufám odhadnout; dnes je zvykem mezery vypěnit polyuretanovou pěnou, což vznik tepelných mostů do značné míry potlačí. Desky PS to pochopitelně udělají lépe, jenže pokud na toto zdivo dáte těch zmíněných 8cm PS tak se součinitel prostupu tepla sníží jen asi o 1/3. Při vnitřní teplotě 21°C a vnější teplotě -15°C bude na rozhraní PS a cihly teplota pod nulou. Je tedy možné, že bude docházet nejen ke kondenzaci vlhkosti ve stěně ale možná i k mrznutí zkondenzované vody a pokud se jí tam nahromadí dost (to může být třeba případ málo větrané koupelny nebo kuchyně), pak to může cihlu poškozovat.
Teprve při venkovní teplotě nad +3°C se zvedne teplota na rozhraní nad rosný bod a vlhkost se zase začne odpařovat.
Pro přesnější posouzení je třeba udělat roční bilanci zkondenzované vlhkosti a pro rozhodnutí zda se to vyplatí pak výpcčet doby návratnosti. Obojí by vám mohl udělat projektant,případně firma,
která tepelné izolace provádí.

S pozdravem Petr Kalčev

*go181209*
KM
Odpovídá:  Ing. Petr Kalčev* - tisk