MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

15.4.09 / dotaz č. 14012
Dobrý den. Rád bych Vás poprosil o radu. Mám novostavbu rodinného domu postavenou z cihel POROTHERM 44 P+D P8 a uvažuji o vhodné izolaci fasády. Ta ještě není hotová. Po pročtení odpovědí v anketě jsem usoudil že izolace polystyrénem, nebo minerální vatou není úplně nejvhodnější (vzhledem k umístění rosného bodu ve zdivu a výsledné tloušťce zdiva)
Zajímalo by mě jaké vlastnosti má tepelně izolační omítka, jestli se také zhorší difúzní odpor na vnější straně zdiva , případně jaký typ této omítky použít. I přestože tento typ zdiva normě vyhovuje, rád bych tepelný odpor vylepšil právě použitím tepelně izolační omítky. Od stavební firmy mám návrh na provedení omítky jak v tloušťce 5cm, tak levnější variantu v tloušťce 3cm. Rozdíl asi 200 Kč. za m2.(Pominu porovnání s polystyrenem – téměř stejné náklady, ale daleko lepší izolační vlastnosti).
Je mi jasné, že ekonomicky výhodnější je slabší zdivo a silnější vrstva izolace, ale dům už stojí a nehodlám ho bourat. Chtěl bych v rámci možností najít kompromis.
Ještě pro úplnost, vytápění je řešeno krbovými kamny.
Vážený pane,
zdivo POROTHERM 44 P+D lze zateplit kontaktním zateplovacím systémem s polystyrenem, je ale nutno použít tl. izolantu alespoň 80 mm, raději 100 mm. V tom případě se posune rosný bod do izolace, takže ke kondenzaci nebude docházet vůbec.
Při použití tepelně izolační omítky zůstane oblast kodenzace ve zdivu, nicméně tato vlhkost se během roku zase bez problémů vypaří. Tepelně izolační omítka má faktor difuzního odporu obdobný jako cihly, takže vodní pára jí může procházet stejně jako zdivem. Při použítí 50 mm tepelně izolační omítky bude výsledný součinitel prostupu tepla U cca 0,26 W/m2.K (zlepšení oproti neomítnuté zdi cca o 10%). Při použítí 30 mm tepelně izolační omítky bude U= 0,27 W/m2.K (zlepšení cca o 7%).
Z hlediska nákladů bude asi lepší použít tenčí omítku, zlepšení při použití větší tloušťky omítky je celkem malé.

Použití tepelně izolační omítky je vhodné kvůli tomu, že mírně eliminujete drobné tepelné mosty ve zdivu (třeba širší spáry mezi cihlami, uražená cihla atd.). Z tohoto důvodu nedoporučuji použití obyčejné vápenné omítky. Zvažte také možnost zateplení, třeba i s ohledem na možnost získání dotace (viz www.zelenausporam.cz)

Karel Srdečný, EkoWATT

*go181209*
Odpovídá:  Ing. Karel Srdečný* - tisk