MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

OMEZENÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ V PORADNÁCH EKIS

PORADNY EKIS MOHOU PŘERUŠIT POSKYTOVÁNÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ PO DOBU PANDEMIE.
Při zájmu o konzultaci nejdříve kontaktujte vybrané EKIS telefonicky či e-mailem a postupujte dále podle vzájemné dohody.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

24.4.09 / dotaz č. 14093
Ctěl jsem se zeptat jestli je možné NiCd akumulátory recyklovat a jestli jejich výroba výrazně poškozuje životní prostředí.
Vážený pane,
odpověď na obě otázky je ano, záleží ale hodně na tom kdo je vyrábí a recykluje. Při výrobě NiCd akumulátorů se odhaduje, že na 1kg produktu se do životního prostředí uvolní 1,2g Cd a 2,2g Ni (viz http://www.ce.cmu.edu/GreenDesign/gd/education/Battery.pdf). Cd je zvláště nepříjemný kov, protože se v životním prostředí hromadí a je dosti toxické (http://en.wikipedia.org/wiki/Cadmium). Při recyklaci se uvolní jen asi 0,01gCd na z 1kg akumulátoru. Je pravděpodobné, že více škody než použití Cd v akumulátorach nadělá Cd uvolněné z cigaret (při kouření se velmi dobře vstřebává) a z některých fosfátových hnojiv (hromadí se v půde a dostává do rostlin). Naštěstí se v poslední době v malých zapouzdřených akumulátorových článcích přešlo na použití hydridu Ni namísto Cd. Nikl je sice také toxický ale je s ním méně problémů.

S pozdravem K.Murtinger

*go181209*
Odpovídá:  Mgr. Karel Murtinger* -
Téma:  Ostatní
tisk