MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

OMEZENÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ V PORADNÁCH EKIS

PORADNY EKIS MOHOU PŘERUŠIT POSKYTOVÁNÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ PO DOBU PANDEMIE.
Při zájmu o konzultaci nejdříve kontaktujte vybrané EKIS telefonicky či e-mailem a postupujte dále podle vzájemné dohody.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

27.4.09 / dotaz č. 14271
Dobrý den, chtěla bych poradit ohledně rozúčtování tepla.
Bydlíme v družstevním bytě, naše bytovka má 6 bytů (4 - 3+1, 2 - 2+1), vytápěni jsme kotelnou, topí se na uhlí a dříví, jsou celkem vytápěny 4 bytovky, o stejném počtu bytů. Přišlo nám vyúčtování za teplo, sice předběžné, ale v řádném se částka nijak neliší. Na náš byt, rozloha necelých 80m3, je roční spotřeba 30.000,-, tak je to naúčtováno, pro všechny 3+1, zdá se nám to moc, nemáme žádné měřáky, jak na bytovce a ani v bytě.
Je to nekontrolovatelné, nájemce kotelny nafakturuje SBD částku a ta jí rozfakturuje mezi nás. V bytovce by jsme všichni souhlasili s umístěním měřáků na teplo, máme na to právo, a kolik to tak stojí? Nebo jak se bránit, většina z nás má plastová okna, a i vypnuté radiatory, občas je přetopíno.
Můžete nám prosím nějak poradit.
Děkuji a jsem s pozdravem
Dobrý den,
rozúčtování dodávek tepelné energie na vytápění a přípravu teplé vody mezi konečné spotřebitele
se obecně řídí vyhláškou č.372/2001 Sb., která také stanoví podrobné požadavky na obsah vyúčtování.
Co se týče stanovení ceny tepla ze strany dodavatele, tak toto řeší Cenové rozhodnutí ERÚ č.7/2008 z 2.září 2008,
včetně příloh č.1, 2 a 3.
Uvedené dokumenty najdete na adrese:
http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/sbirka/2001/sb141-01.pdf
http://www.eru.cz/dias-browse_articles.php?parentId=41&deep=off&type=

Těmto dokumentům je však ještě nadřazen Zák.č.406/2006 Sb., který ve svém §6a, odst.10 hovoří o povinnosti vlastníků budovy vybavit vnitřní tepelná zařízení přístroji regulujícími dodávku tepelné energie konečným spotřebitelům a ti jsou povinni tuto instalaci umožnit.
V souvislosti s tím existuje Vyhl.č.194/2007 Sb., která uvádí v §6, odst.1 a) že regulace ústředního vytápění se provádí ... ...s vyjímkou vytápění ze zdrojů s násypnými kotli na tuhá paliva. Jestli to není právě to, o co se opírá váš dodavatel tepla? Každopádně na formu a způsob vyúčtování existuje podrobný předpis (uvedený ve výše zmíněné vyhlášce č.372/2001 Sb.), takže nelze jen rozdat účty k zaplacení, ale musí tam být přesně specifikováno co a kolik čeho se spálilo, s jakou výhřevností to bylo nakoupeno atd. V případě, že Vám nebude vyhověno obdržet takovéto vyúčtování odkázal bych Vás na Asociaici rozúčtovatelů na teplo a vodu. Kontakt je www.artav.cz.

S přáním úspěšného dne

Vladimír Baginský

*go181109*
Odpovídá:  Ing. Vladimír Baginský* - tisk