MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

OMEZENÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ V PORADNÁCH EKIS

PORADNY EKIS MOHOU PŘERUŠIT POSKYTOVÁNÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ PO DOBU PANDEMIE.
Při zájmu o konzultaci nejdříve kontaktujte vybrané EKIS telefonicky či e-mailem a postupujte dále podle vzájemné dohody.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

27.4.09 / dotaz č. 14278
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakou zvolit tloušťku polystyrenu? Máme novostavbu RD z Ytongu P2-400 tl.30cm, plánujeme kondenzační kotel a kachlová kamna s krbovou vložkou a výměníkem. Jedná se o vyvýšený bungalov s obytnou plochou 2x150 m2 (přízemí a podkroví). A také jestli i na novostavbu můžeme žádat o dotaci na zateplení? Za rychlou odpověď předem děkuji.
Dobrý den, začnu odpovědí na váš druhý dotaz - zda-li máte nárok žádat dotaci na nzateplení? Tak v prvém řadě musí být vaše novostavba již zkolaudována. Pak teoreticky můžete požadat o dotaci a vylepšit tak tepelně technické parametry vašeho RD. Pro stávajající zdivo z Ytongu by to představovalo min 9 cm EPS, takže zaokrouhli na nejbližší vyráběný rozměr 10 cm polystyrénu. Vzhledem ktomu, že váš RD je novostavba, tak máte již docela dobré okna i izolaci ve střeše, protože v době povolení už platily zřejmě nové přísnější podmínky, takže to vás docela eliminuje z účasti v dotačním programu, protože tam musíte rekonstruovat min 3 typy obvodových konstrukcí (nejčsatěji to je fasáda, okna, střecha) a těžko budete měnit nová okna, nebo přidávat izolaci ve střeše? V podstatě je to otázka financí, ale ve vašem případě si myslím, že vynaložené náklady by nebyly úměrné získané dotaci, ta je oparvdu postavena pro trochu jinou kategorii žadatelů, resp. pro rekonstrukci zcela nevyhovujících starých domků, kde se dosáhne mnohem výraznějšího efektu. Ale pokud přesto zvažujete účast v tomto programu, je třeba si nechat zpracovat odborné posouzení nejlépe energetickým auditorem, jejichž seznam neleznete na adrese:
https://www.mpo.cz/cz/energetika-a-suroviny/uspory-energie/seznam-energetickych-expertu/seznam.html

S pozdravem

Vladimír Baginský

*go181109*
Odpovídá:  Ing. Vladimír Baginský* - tisk