MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

OMEZENÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ V PORADNÁCH EKIS

PORADNY EKIS MOHOU PŘERUŠIT POSKYTOVÁNÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ PO DOBU PANDEMIE.
Při zájmu o konzultaci nejdříve kontaktujte vybrané EKIS telefonicky či e-mailem a postupujte dále podle vzájemné dohody.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

27.4.09 / dotaz č. 14279
dobrý den,
chceme stavět RD s obytným podkrovím(1.NP 144m2 včetně dvojgaráže,2.NP 96m2) z tepelněizolačních cihel heluz,chceme dosáhnout parametrů nízkoenergetického domu.rozhodujeme se,jestli stavět z 44STI a dům již nezateplovat anebo stavět z 38STI nebo 36,5STI a zateplit.v případě zateplení by nás v obou případech zajímalo,jakou tloušťku polystyrénu použít,aby nedocházelo ke kondenzaci ve zdivu.chceme dosáhnout co nejnižších tepelných ztrát,ale nadruhé straně by nás zajímalo,o kolik se nám může stavba zateplením prodražit,jaká je doba návratnosti investic v porovnání s cihlou 44STI bez zateplení a co je z ekonomického hlediska výhodnější,jestli se zateplení vůbec vyplatí?víme,že je důležité vědět, čím bude RD vytápěn,ale systém vytápění nemáme ještě úplně vyřešen.uvažujeme o tepelném čerpadle s podlahovým vytápěním v přízemí,v podkroví radiátory,plánujeme i krb s výměníkem.ještě bychom chtěli vědět,jestli by mohly všechny tři varianty splňovat podmínky na získání dotace v oblasti dosažení nízkoenergetického standardu. děkujeme za rady.
Vážená paní,
Tohle je příliš složitý problém, než aby na něj bylo možné nějak obecně a na dálku odpovědět. Asi jediná možnost jak získat kvalifikované odpovědi na tyto otázky je spočítat pro jednotlivé v úvahu přicházející varianty potřebu (respektive cenu) tepla na vytápění a investicní náklady s tím spojené a pak hledat optimální kombinaci, která povede k minimálním nákladům za dobu životnosti nebo lépe za nějakou dobu, kterou si stanovíte jako přijatelnou dobu návratnosti. Tohle se dá udělat například tak, že si necháte vypracovat Energeticko-ekonomickou optimalizaci projektu domu (viz http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov). Bude vás to sice stát nějaké peníze, ale dostanete poměrně podrobné podklady pro rozhodnutí jaký dům postavit a čím v něm topit. Vzhledem k dotacím z programu Zelená úsporám bych doporučoval zvážit také variantu pasivního domu dle specifikace v Příručce žadatele o podporu (http://www.zelenausporam.cz/ke-stazeni/488/4391/detail/prirucka-pro-zadatele-o-podporu/).
S pozdravem K.Murtinger

*go181109*
Odpovídá:  Mgr. Karel Murtinger* - tisk