MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

20.6.09 / dotaz č. 15375
Chtěl bych Váš požádat o Váš názor. Bydlíme v bytovém domě (kolaudace 2007) s 11 vchody a 94 byty. V celém domě se spotřebovalo za rok 2.473 kubíků TUV a na kalorimetrech se naměřilo celkem 478 GJ. Máme společnou plynovou kotelnu pro ohřev TUV a vytápění. Za rok jsme spotřebovali 812.157 kWh zemního plynu, což je podle mě cca 2.924 GJ. Pokud podle vyhlášky rozdělíme náklady 60:40 mezi TUV a topení, vyjde nám, že na ohřání 1 kubíku spotřebované TUV jsme spotřebovali 0,47 GJ a na jeden GJ tepla v bytě jsme spotřebovali dokonce 3,67 GJ plynu. Po započtení nákladů kotelny vychází 1 GJ tepla na 1.293,- Kč, přestože vstupní náklady na GJ energie jsou 352,- Kč (včetně elektřiny na provoz kotle, technické vody, revizí apod.). Byty jsou dobře zatepleny, spotřeba je tedy poměrně nízká, ale náklady obrovské a cena za GJ tepla 1.293 Kč u zateplené novostavby je podle mě příliš vysoká. Problémem mohou být výměníkové stanice, které jsou v každém vchodě. V těchto místnostech je celoročně obrovská teplota, ale může toto způsobit tak obrovské ztráty? Jaká by podle Vás měla být odhadovaná spotřeba plynu v našem případě? Jaké mohou být ztráty v takovéto soustavě? Je možné toto nějakým způsobem reklamovat u dodavatele stavby? Děkuji předem za odpověď.
Vážený pane,
zkoušel jsem se dobrat nějakého řešení, ale přiznám se, že jen z těchto údajů si netroufnu posoudit, kde je chyba. Zkuste dát dohromady následující údaje:
-výpočtová tepelná ztráta domu (to bude ve stavební dokumentaci)
-spotřeba TUV v m3 (to už tady je, předpokládám, že těch 2.473 kubíků TUV je údaj z nějakého hlavního vodoměru na teplou vodu) a teplota na kterou se voda ohřívá
-množství tepla které naměřilo měřidlo na vstupu do domu, pokud je tam nějaké měřidlo osazeno; ta kotelna je jen pro váš dům, nebo topí ještě něco jiného?
- na jakých kalorimetrech se naměřilo těch 478 GJ, je to měření v jednotlivých bytech nebo někde v té kotelně? Těch 478GJ na 2473m3 vody není nijak moc
- proč se to dělí na topení a TUV v pevném poměru, znamená to, že v bytech není žádné měření teplé vody?

Nejlepší by možná bylo, kdybyste mi mohl poslat naskenovanou kopii ročního vyúčtování (odstraňte z ní případné "osobní" údaje jako je firma, adresa a tak)

Jestli chcete můžete mi zavolat na 603731139 nebo napsat na K.Murtinger@quick.cz

S pozdravem K.Murtinger

*go201109*
Odpovídá:  Mgr. Karel Murtinger* - tisk