MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

1.7.09 / dotaz č. 15594
Dobrý den, stavím nový dům. Chtěl bych poradit zda mám dát do koupelny el.bojler a do kuchyně el. průtokový ohřívač (vzdálenost mezi nimi 14m) nebo koupit místo obyč. plyn.kotle kombinovaný a vodu táhnout zvlášt do kuchyně (8m) a zvlášt do koupelny 6m? Předem děkuji.
Dobrý den,
pokud můžete, je výhodnější ohřívat vodu zemním plynem a využívat při tom průtokový způsob ohřevu vody. Důvodem je nižší cena zemního plynu než elektřiny. Při průtokovém ohřevu nevznikají ztráty přes plášť akumulační nádoby. Při kombinovaném způsobu ohřevu zemním plynem je nutné počítat s tím, že v zimním období při puštění teplé vody přestává kotel dodávat teplo do systému vytápění. Zejména pokud bude napouštěna např. větší vanu nebo bude puštěná teplá voda delší dobu, může docházet k poklesu vnitřní teploty.
U vás řešíte zejména vzdálenosti při rozvodu vody mezi kotlem a výtoky. Tak jak já to chápu, tak mezi koupelnou a kuchyní je vzdálenost 14 m. Pokud můžete umístěte společný kotel pro koupelnu a kuchyň co nejblíže obou místnostem. Nevím zda jsem to správně pochopil, ale z místa kde bude kotel, by vzdálenost do koupelny byla 6m a do kuchyně 8m. Při větších vzdálenostech u průtokovém ohřevu (akumulace mívá cirkulaci) musíte čekat než se ohřeje a dostane teplá voda k místům výtoků (zbytečný odběr studené vody).

Staněk

*go201109*
Odpovídá:  Ing. Dan Staněk* - tisk