MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

27.7.09 / dotaz č. 15966
chtěla bych se zeptat, jaká je návratnost investice solárního systému na ohřev TUV. Jsme 2 (do buducna max. 3členná domácnost), v domě máme již přípravu na solární systém na ohřev TUV a máme nabídku 2 kolektory (300l zásobník RBC) za cenu 112 tis. včetně montáže. Solární zisky by mohly být slušné, střecha je orientována na jižní stranu, nezastíněna, sklon 38stupnů. Přepokládám, že polovinu, resp. max. 55tis. bychom dostali v rámci dotačního programu Zelená úsporám. Nevím, jaká je potřeba el. energie na ohřev TUV za rok, ale nezdá se mi, že by návratnost mohla být dřív než za 10 let.
Hezký den,

roční spotřeba elektrické energie na ohřev TUV je pro tříčlenou domácnost cca 2 800 až 3 500 kWh. Z toho můžete pomocí slunečního zařízení reálně uspořit cca 65%. To je ročně cca 2 050 kWh úspora, což při ceně elektřiny, cca 2 Kč/kWh v nízkém tarifu, představuje roční finanční úsporu cca 4 100,-Kč. Prostá návratnost (s dotací 55 tis. Kč) je cca 14 let.

Doba prosté návratnosti se může jevit jako dlouhá, ale při vzrůstajících cenách elektřiny, životnosti slunečního zařízení cca 30 roků a s ohledem na snížení škodlivých emisí v ovzduší Vám sluneční zařízení vřele doporučuji. Pokud ho využijete navíc na přitápění, můžete uspořit dalších 10 až 15 % paliva či energie na vytápění.

S přátelským pozdravem

Lubomír Klobušník, energetický poradce ECČB

*go231109*