MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

6.8.08 / dotaz č. 1695
Dobrý den,

můžete mi prosím poradit? Zvažuji stavbu přízemního RD s obytným podkrovím a zajímaly by mne obdobné alternativy k obvodové zdi z Porothermu 240mm + 200mm EPS, ale namísto Porothermu bych rád použil Ytong.
1. Můžete mi prosím doporučit několik vzájemných kombinací těchto materiálů, při kterých bude rosný bod vždy v izolaci z EPS? Bude takovéto řešení s Ytongem namísto Porothermu ve finále spíše levnější nebo dražší?
2. Můžete mi též sdělit jakou tloušťku EPS bych musel použít na Ytong Lambda 370mm, aby byl rosný bod stále v izolaci z EPS?
3. A jako poslední: proč se stále více mluví nebo možná dokonce doporučuje právě varianta Porotherm + EPS a varianta Ytong + EPS jako by zůstávala stranou? Je snad horší či nevýhodnější?

Díky moc za včasnou odpověď.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Pavel Znamenáček
Dobrý den,

provádění výpočtů je nad rámec této poradenské služby, kromě toho takto jednoduše zadané konstrukce nejsou kompletní (omítka, lepidla, penetrace). "Hádat" jak to budete mít udělané, a kolik by to asi bylo je sice možné, ale není to ta správná cesta k dobrému výsledku. Jestliže jste se rozhodl investovat desítky a možná stovky tis. Kč do zateplení, doporučuji Vám nechat si spočítat také optimální /nikoli potřebné/ tloušťky EPS včetně kontroly rosného bodu celého zateplovacího systému.
Na trhu je obrovské množství různých materiálů, které mají různé ceny a to nemluvím o "akcích", kdy dodavatel sníží cenu produktu, aby vyprodal sklad. Naši klienti mají obvykle vytypované materiály, které jsou pro ně dostupné a s nimi se dál pracuje. Jako příklad mě napadá jeden náš klient, který na moji námitku, že se mi zdá Porotherm pro jeho dům poněkud drahý odpověděl, že ho má s 30% slevou. Pak opravdu nebylo co řešit.

K YTONGu: jedná se o dražší stavební materiál s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi než Porotherm. Filozofie sendvičové konstrukce je taková, že se použije pokud možno levné zdivo, které staticky dostačuje a to se pak zateplí podle potřeby. Proto se častěji pracuje s Porothermem – je levnější a lze ho často sehnat se zajímavou slevou. YTONG LAMBDA má U = 0,26 Wm2/K a při tl. 500 mm dokonce 0,19 Wm2/K – tak že se pak v praxi nezatepluje vůbec.
Samozřejmě jestli chcete použít výše uvedenou konstrukci (tedy Ytong) a zateplit ji, není to problém (když se provede kontrola rosného bodu). Nicméně si troufnu tvrdit, že se na stejný parametr výslednému U dostanu s jiným materiálem levněji.

S pozdravem Jan Truxa

zkontrolováno: "*ba160409"
Odpovídá:  Ing. Jan Truxa - tisk