MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

12.8.08 / dotaz č. 1765
Dobrý den. Kupujeme menší rodinný dům, který je postaven kolem roku 1900 ( přesně nezjištěno). Zdi jsou z cihel tloušťky 45cm, podezdívka domu je do výše 1,2m z pískovcových kvádrů. Dům je plně podsklepen. Vytápění ústřední na tuhá paliva - umístění kotle uprostřed domu ve sklepě. Zdi i sklep suchý. Budeme měnit všechna okna za plastová s koef. 1,1. Vnitřní omítky budu srovnávat za pomocí natažení perlinky, lepidla a jako finální úprava štuk - prakticky v celém domě. Do meziprostoru podlah chci jako zateplení použít taktéž fasádní polystyren ( viz níže) plus cementový potěr případně OSB desky a dlažby či plovoucí podlahy. Nyní k dotazům:
Chceme zateplit fasádu a to pouze polystyrenem - máme možnost ho sehnat levněji, tak proto tato varianta. Okna jsou v současnosti utopená cca 15 cm od hrany fasády, takže při výměně počítám s jejich usazením na hranu současné fasády. Polystyren uvažuji v síle 10cm nebo je nutné dát silnější?. Je možné lepit polystyren tkzv. na etapy v průběhu roku, vždy jakmile se podaří sehnat několik metrů polystyrenu nebo se to musí dělat celé najednou v průběhu několika dnů? Mohu polystyren lepit ( chci to z větší části dělat sám kvůli úsporám za práce) přímo na fasádu lepidlem když fasáda je stříkaný břizolit z 70-tých let nebo je nutné nějak fasádu "připravit".? Případně jaké univerzální lepidlo mohu použít,když ho nebudu kupovat najednou ( mám na mysli zda musí mít lepidlo k tomuto účelu nějaké specifické vlastnosti). Poslední otázka - na fasádě jsou nyní různé ozdoby v podobě vystouplých pruhů, rýh atd ( jak to bývá na starších domech ) - jak po zateplení opět udělat případné "zdobení" - nalepením polystyrenu vyřezaného na 3D řezačce?? Příliš mnoho otázek já vím, ale předem děkuji za odpověď, případně doplnění důležitých věcí, které jsem opomenul, či které jsou zásadní pro tuto technologii. Radek H.
Vážený pane,
Pokud jde o tloušťku pěnového polystyrenu tak by myslím bylo dobré použít silnější vrstvu než těch 10cm. Já jsem před skoro 10lety dával 12cm, dnes bych šel spíše na 15cm. Pokud dáte okna zároveň s lícem cihlové stěny tak by to nevadilo. Ta větší tloušťka je výhodná zvláště tehdy, pokud byste chtěl později přejít na nějaký dražší ale pohodlnější zdroj energie (pelety, elektřinu a pod). Desky PS lze v zásadě lepit na etapy, ale není dobré nechávat je dlouho bez povrchové úpravy; působením slunečního záření poměrně rychle degradují a je zde riziko, že dojde ke snížení adheze tmelu. Několik týdnů to vydrží, ale třeba rok už je asi příliš. Asi lepší bude si ten PS někam naskládat a pak to udělat najednou. POZOR , ten PS nemůže být libovolný, musí to být fasádní PS, který je samozhášivý a rozměrově stabilizovaný- ZJISTĚTE SI ZDA TEN VÁŠ POLYSTYREN JE OPRAVDU PRO IZOLACI FASÁDY VHODNÝ!
Ono je nebezpečnější koupit všechny komponenty v podobě uceleného certifikovaného zateplovacího systému (http://si.vega.cz/clanky/zamena-soucasti-cert-systemu-etics-se-nevyplaci/). Většina stavebních prodejen už nabízí kompletní systémy a na trhu existuje celá řada výrobců (viz třeba http://www.rkstaviva.cz/aktuality/468/ , http://strechy.mise.cz/termoizolace/clanky/certifikovany-zateplovaci-system.html, ). Poměrně podrobný popis zateplovacího systému je na http://www.tomacon.cz/zateplovaci-systemy/zateplovaci-systemy.pdf . Pokud budete kupovat komponenty zvlášť, tak to raději konzultujte s nějakým odborníkem na zateplování, v tom si vám již radit netroufnu; na kvalitě a vlastnostech použitého lepidla (tmelu) pochopitelně záleží.
Pokud je ta fasáda ze 70tých let v dobrém stavu, tak ji není třeba nijak upravovat, stačí jen očistit. Pokud ale je povrch nepevný tak bude třeba použít penetrační nátěr a pokud je někde odfouklá, tak se to místo musí otlouci a nahodit znovu. Podklad musí být pevný a soudržný.
Pokud jde o ozdobné prvky na fasádě, tak ty je nutno před lepením desek odstranit. Pokud si pořídíte fotodokumentaci, tak je potom můžete obnovit pomocí PS profilů, které nabízí např. http://www.fasadniprofily.cz/html/profily.htm , http://www.stuky.cz/produkty.htm, http://www.baumit.com/cz/main4/sub2/08191/index.shtml, http://www.bolek-stukaterstvi.cz/indexb.php?vs=4&me=4&pm=11 ). Některé jednodušší profily byste si patrně mohl udělat i sám, pokud máte k dispozici tu řezačku.
Pokud máte ještě nějaké otázky můžete mi zavolat na 603731139.

zkontrolováno: "*ba240409"
Odpovídá:  Ing. Jan Truxa - tisk