MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

13.10.09 / dotaz č. 17674
Vážení,
ohřívám teplou vodu na mytí kotlem T 20 ZK. Zajímalo by mne, jaká by byla úspora, kdybych vodu ohříval plynovým bojlerem. Jsme pětičlenná rodina. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Mohl byste blíže specifikovat uvedený kotel (výrobce nebo značka, příp. palivo?), protože z uvedeného označení se mohu akorát domnívat, že se snad jedná o závěsný kotel o výkonu cca 20 kW se zaústěním do komína. Pokud vám jde obecně o porovnání náročnosti přípravy teplé vody v průtokovém kotli nebo v zásobníkovém ohřívači, tak je to asi spíš otázka komfortu. V průtokovém ohřívači je horší regulace teploty TUV a spotřeba plynu může být vyšší a vyšší je nutný také výkon takového kotle. Pokud je voda ohřívána v zásobníku (např. Quantum, John Wood), pak výkon tohoto zařízení může být výrazně nižší, protože si je schopen to množství teplé vody připravit dopředu a v delším čase.
Pro stanovení úspory, jak se ptáte, je potřeba znát další údaje o skutečných spotřebách TUV, a to nejen v množství, ale také v čase, dále výkony obou srovnávaných zařízení, druh primární energie, ap.
S pozdravem
Vladimír Baginský

*go161209*
Odpovídá:  Ing. Vladimír Baginský* - tisk