MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

12.8.08 / dotaz č. 1791
Dobrý den, potřebuji zajistit ohřev vody (pro 4 lidi) v starším domě (krychle ze 70tých let), je tam kotel na tuhá paliva, plynový kotel a vody se ohřívá průtokově přes plynový kotel, takže čekám několik minut než začne téct teplá voda. Spíš než modernizovat ohřev vody nákupem nového plynového kotle by mě lákal nákup elektrického bojleru do koupelny. Co je výhodnější a na kolik příjde roční provoz 100, 150 či 200l el bojleru.
Vážený pane,
Cena 1kWh tepla z elektřiny je dražší než 1kWh tepla z plynu (a já osobně se domnívám, že se rozdíl bude spíše zvyšovat). Pokud používáte občas i ten kotel na tuhá paliva, tak máte teplo ještě levnější. Domnívám se, že lepší řešení než elektrický boiler by bylo použít nepřímotopný ohřívač, který pro ohřev vody používá topnou vodu . Dnes jich je na trhu celá řada a často se používají v kombinaci s plynovými kotli (něco jako je např. http://www.dzd.cz/cs/neprimotopne-ohrivace/ , http://www.thermona.cz/dokumentace/technicka/zasobniky-TUV.pdf ).
Použití elektrického ohřívače má ovšem tu výhodu, že na něj můžete získat levnější tarif (například 1,66Kč/kWh u tarifu E.ON ElektřinaAku http://www.eon.cz/cs/customers/citizen/power_products/eon-elektrina-aku.shtml ). Pokud spotřebováváte dost elektřiny třeba na praní , žehlení či myčku nádobí a pokud jde zapnutí těchto spotřebičů přesunout do doby platnosti nízkého tarifu, tak se to může vyplatit. Na stránkách E.On je kalkulačka roční platby za elektřinu a tu můžete použít ke srovnání jednotlivých tarifů a odhadu kolik se dá ušetřit přesunutím provozu některých náročných spotřebičů do doby platnosti nízkého tarifu (http://www.eon.cz/cs/info/calculator.shtml ).
V takovém případě by byl dobrou volbou kombinovaný ohřívač ( např. http://www.elektro-kuchyne.cz/kombinovane-zasobnikove-ohrivace-vody ) který spojuje výhody levného ohřevu v době topné sezóny a možnosti využívat levný tarif na elektřinu.
Na kolik přijde roční provoz boileru se nedá přesně říci, nesouvisí to ani tak s velikostí boileru jako s počtem osob a jejich životním stylem; orientačně lze počítat se spotřebou kolem 4kWh na osobu a den, což by ve vašem případě bylo necelých 6MWh za rok t.j. asi 10000Kč. Pokud se nekoupete ve vaně a používáte úspornou sprchovou hlavici tak bude vaše spotřeba nejspíše znatelně menší.
Ten zásobníkový ohřívač (boiler) by měl být umístěn co nejblíže nejčastěji používaným výtokům vody (umyvadlo, dřez).

Zkontrolováno:
...další cestou, jak vylepšit váš stav je rekonstrukce vodoinstalace, resp. její rozšíření o cirkulační potrubí. Tím sice neušetříte na energii, spíš se vám zvýší spotřeba o ztráty v tomto potrubí, ale zajistí vám v každém okamžiku odběr teplé vody, takže nemusíte čekat.

"*ba280409"
Odpovídá:  Ing. Jan Truxa - tisk