MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

10.12.09 / dotaz č. 17934
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu.Mám problém posoudit co je lepší systém pro náš domek, zda kotel Ferolli 3,6-18 kw s externím zásobníkem - smalt z Dražic nebo kotel Baxi Nuvola 3 Comfort HT240 - 4-24 kW, který má nerez zásobník na 45l. Systém ÚT by byl - 4 radiátory a 5 okruhů podlahovky na rozdělovač. Ztrátu domu mám spočítanou na 5,46 kW. Spotřebu TUV mám 150 l na den. Jednak se bojím cyklování kotle = vyšší spotřeba a nižší životnost (u Baxiny-zejména v době kdy jsou teploty okolo +13 až +5°C) a také nevím, který systém ohřevu TUV je ekonomičtější. Zda nahřívání menšího množství vody přímo v kotli Baxi nebo většího, v externím ale asi lépe zaizolovaném. Finančně to vyjde tak nastejno. Raději bych šel do té Ferolky, z důvodu slušného min. výkonu kolem 3kW ikdyž i to je na tak malou ztrátu určitě moc.
Vážený pane,
pokud se nebudete zlobit, dovolím si k Vašemu problému vyjádřit trochu jinak, než se tady přímo tážete, ale snad Vám to pomůže.
Předně jste si jist, že ve Vašem domku opravdu potřebujete k dosažení vnitřní teploty 21oC při vnějším mrazu -15oC pouze jen 5,46kW? U moderních domů je to možné, ale není to obvyklé. Mluví se zde o 4 radiátorech, 5 samostatných okruzích a současně o podlahovém topení. Jaká bude pak teplota otopné vody? Čím se bude topit? Asi ZP. Bude to kondenzační kotel s teplotou vody do 60oC, aby byl využit efekt vyšší účinnosti?
Kolik osob bude zde bydlet a jaký bude režim využívání TUV? Jak nárazově se bude TUV využívat? Kolik litrů najednou? Ohřát velké množství vody např. po koupání najednou je energeticky náročné a je nutno mít dost velký rezervní výkon, někdy téměř tolik, co si vezme vytápění. Směřuji k tomu, že by z hlediska stále se zpřísňujících vyhlášek a kontrol spotřebičů s výkonem nad 12kW, bylo pro Vás výhodné pořídit si kotel s oficiálním deklarovaným maximálním výkonem 12kW a pak přirozeně ten externí zásobním 150l (to není zase tak moc) z Dražic by byl výhodný a Vaše otázka by byla zodpovězena a zdůvodněna ještě z jiných důvodů.
S pozdravem
Dr.V.Walder, ENERGO-STEEL spol. s r.o.

*go221209*
Odpovídá:  Ing., CSc. Dana Kaniová* - tisk