MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

25.8.08 / dotaz č. 1818
Vážený pane inženýre,
uvažuji o realizaci FVE v Novém Jičíně. Prosím o odpoveď na dotaz, zda je reálné očekávat od fotovoltaického panelu výkon 210 Wp.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
úvodem si dovolím připomenout definici jednotka nominálního výkonu fotovoltaického panelu Wp (Watt peak), což je o výkon vyrobený solárním panelem při standardizovaném výkonnostním testu, tedy při energetické hustotě záření 1000W/m2, teplotě panelu (článku) 25°C a světelném spektru odpovídajícím slunečnímu záření po průchodu bezoblačnou atmosférou Země (Air Mass 1,5). Watt peak je jednotkou špičkového výkonu dodávaného solárním zařízením za ideálních podmínek, jde tedy přibližně o výkon dodávaný fotovoltaickým panelem za běžného bezoblačného letního dne. Je zde tedy patrná přímá závislost výkonu fotovoltaického panelu na dopadajícím slunečním záření. Výkon fotovoltaického je dále ovlivněn technologií výroby jeho článků, které mohou být monokrystalické, polykrystalické a amorfní. V jasný den je pozorovatelný i negativní vliv vrůstající teploty panelu, který snižuje hodnotu napětí, čímž klesá i celkový výkon prvku. U amorfního křemíku je tento vliv menší (cca 0,2%/K) než u instalací z krystalického křemíku (cca 0,4%/K). Podle výkonnosti se vyrábějí fotovoltaické panely o nominálních výkonech 10 Wp až 300 Wp. Průměrné hodnoty výroby elektrické energie, kterou lze získat ze solárního monokrystalického panelu s výkonem 110 Wp (cca 1 m2) v jednotlivých měsících v ČR, špičkový výkon pak 115 až 125 Wp při standardním osvětlení 1000 W/m2 a slunečním spektru AM 1,5 (spektrální hustota zářivého toku při jasné obloze vztažená na 1 m2 vodorovné plochy). Co se hodnoty 210 Wp týče, její dosažení v podmínkách ČR je třeba při stávající technologii předních výrobců Sunpower, Kyocera a Schüco je nutno brát s rezervou a pokud ano jedná se o špičkový výkon. Rozdíly v tabelárních hodnotách u jednotlivých výrobců se také mohou lišit neb technická data se mnohdy nevztahují ke stejné ploše (většinou více jak 1 m2) a toku 800 W/m2 nebo 1000 W/m2.

Dále na základě vašeho telefonického dotazu přikládám odkazy na potenciální zhotovitele dokumentace odborného posouzení možnosti připojení fotovolatické elektrárny do veřejné rozvodné sítě : www.egubrno.cz - EGÚ Brno, a. s., www.egc-cb.cz - EnerGoConsult ČB s.r.o., pan František Kysnar a Jaroslav Pospíšil z firmy, Protection& Consulting,s.r.o.

Jiří Křupka

Zkontrolováno: "*ba280409"
Odpovídá:  Ing. Jiří Křupka* - tisk