MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

27.10.09 / dotaz č. 18189
Dotaz: Teplota TUV vs. prevence legionel

Dobrý den, pro ohřev TUV v našem RD používám ohřívač vody Dražice o objemu 200 l. V současné době ohřívám vodu pouze elektrickou energií, ačkoliv v budoucnu plánuji připojené solárního panelu. Vím, že pro prevenci rozvoji legionel v tomto ohřívači je třeba dodržet teplotu TUV optimálně 55 stupňů. Pro domácí potřebu TUV však bohatě dostačuje teplota 40 stupňů nebo dokonce ještě o něco méně.

Je možné trvale udržovat teplotu TUV v ohřívači třeba na 40 stupňů a jen občas tuto teplotu zvednout například na 60 stupňů a vyhubit tak potenciální zárodky legionel?

Pokud ano, jak často by se taková procedura měla opakovat? Stačí například jednou za půl roku nebo častěji?

Povede takovýto postup k úspoře energie, nebo je výhodnější zachovat teplotu TUV v ohřívači trvale na 55 stupňů?

S pozdravem

Dobrý den,

ono to s legionelou není tak jednoduché.
Samozdřejmě stačí pro prevenci teplotu zvyšovat jen občas, doporučuje se se 1 x za 6 týdnů.
Pro likvidaci legionely by teplota vody měla být 72 st. C a měla současně vytékat ze všech výtoků 5 minut. Musí se zvýšit teplota nejen v boileru, ale i v celém rozvodu.
To je teorie, která se v domácnostech v podstatě neprovádí, nebo alespoň nikoho takového neznám.
Legionela se likviduje při teplotách nad 60 st. C, takže nic nepokazíte jestli budete boiler občas nahřívat nad tuto teplotu. Samozřejmě si můžete nechat udělat rozbor na přítomnost legionely.
Vrátím se ale k teplotám v boileru. Z hledniska ekonockého provozu se doporučuje teplota 55 st. C. Teplotu v boileru, ale také stanovujete podle množství teplé vody, které potřebujete. Ohřev TV v boileru trvá několik hodin, takže, když si například napustíte Vanu, nebo jinak spotřebujete TV, bude několik hodin čekat než se opět nahřeje. A ještě se můžete trefit do výluky nízkého tarifu.
Při ohřevu TV v boileru je třeba volit kompromis mezi úsporou komfortem provozu. Při nahřívání TV na 40 st. C budete muset počítat s tím, že občas nebudete mít k dispozici potřebné množství TV.
Jestliže uvažujete o instalaci solárního ohřevu TV a zajímá Vás ekonomika takého řešení, pořiďte podružné měření spotřeby elektřiny a monitorujte spotřebu elektřiny a studené vody.
S pozdravem

Milan Mach
Odpovídá:  Milan Mach* - tisk