MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

18.8.08 / dotaz č. 1822
Mám k dispozici střechu 75x12 m, sklon 37° otočenou na jih a chtěl bych na ní postavit FV elektrárnu. Mám nabídky od několika firem. Hodnota výkonu je okolo 100 kWp. Investice je od 10,5 do 12,5 mil. Kč. Ty zatím nemám a potřebuji poradit, jak tuhle akci zainvestovat co nejlépe. Banky chtějí 20% spoluúčast a to taky nemám a zatím bezúspěšně někoho sháním, kdo by mne finančně podpořil. Máte nějaké dobré informace?

F. Hanikýř
Dobrý den,
odpověď na Váš dotaz je koncipována jako návrhy a doporučení pro realizaci uvedené akce. Pro jednání s bankovními institucemi bych doporučoval zpracování energetického auditu, což je legislativně uznávaný dokument o energetických a finančních přínosech uvažované akce. Pro banku je to významný zdroj informací, který může pozitivně ovlivnit její rozhodnutí o přidělení úvěru. Doporučuji kontaktovat nejen české banky, ale také zahraniční. A to především z důvodu jejich větších zkušeností s realizováním uvedeného projektu.
V ČR byla v roce 2007 instalována FV elektrárna o inst. výkonu 60 kWp, bez využití dotace, pouze s úvěrem – viz. http://www.imaterialy.cz/clanky/tema-nejvetsi-solarni-park-ve-stredni-evrope-maji-busanovice/1150/fotovoltaicka-elektrarna-bez-dotace-stoji-v-dubnanech/
V současné době není vyhlášen žádný dotační titul na podporu výstavby FV elektráren. Výhledově je možné uvažovat o dvou programech EKO-ENERGIE (Czechinvest) a OPŽP priorita 3.1.2.

Zkontrolováno: "*ba280409"
Odpovídá:  Ing. Jiří Merhout - EKIS Most tisk