MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

4.12.09 / dotaz č. 18876
Dobrý den,
uvažujeme o ohřevu vody cestou solárních panelů. Má otázka je ohledně kolem návratnosti investice? Jaká je životnost solárních panelů? Jaká je účinnost ohřevu vody solárním panelem( %?)

Ohřev vody v boileru jsem spočítal na cca 16-20000/rok, pořizovací cena solárních panelů bude asi 100-120 000, lokalita Semily a okolí, střecha je sedlová a orientována na jih, sklon střechy 45°.

děkuju za odpovědi
Vážený pane,
návratnost investice do solárních kolektorů na ohřev vody je poměrně dlouhá a závisí také na tom jaký druh energie s nimi nahrazujete a zda na ně dostanete dotaci. Pokud například máte relativně levné teplo z tepelného čerpadla budou patrně ekonomicky nenávratné i s dotací, pokud vodu ohříváte elektřinou pak se stávající dotací z programu Zelená úsporám (viz http://www.zelenausporam.cz/sekce/501/na-co-je-mozne-zadat/) a při růstu ceny elektřiny alespoň nad úroveň inflace se nepochybně dostanete s prostou návratností pod 15 let. Doba životnosti se dá jen odhadovat, běžně se počítá 20 až 30 let; v Izraeli se najdou i relativně jednoduché samotížné solární systémy staré přes 50let. Pokud jsou kolektory kvalitně provedené tak mohou vydržet velmi dlouho. Spíše odchází mechanické díly a různá těsnění. Je třeba počítat s tím, že za
tuto dobu byste měl několikrát vyměnit solární kapalinu (nemrznoucí směs) v okruhu kolektorů a hořčíkovou anodu v solárním zásobníku
(pokud je použit tento systém protikorozní ochrany). Pokud je v místě tvrdá voda může dojít k vytvoření nánosu kotelního kamene na ploše solárního výměníku což má za následek zvýšení rozdílu teploty na výměníku a tím dojde k poklesu účinnosti celého systému. Také životnost čerpadla asi nebude tak dlouhá. Velký vliv na skutečnou dobu návratnosti bude mít ale hlavně to, jak rychle porostou ceny energií a to se teď dá předvídat jen velmi obtížně. Účinnost solárních kolektorů závisí na tom jak je celý systém dimenzován nicméně můžete počítat s průměrnou roční účinností 30-40%. Sedlová střecha s orientací na jih a sklonem 45°je pro umístění kolektorů vhodná pokud není něčím zastíněna (lze se smířit s částečným zastíněním v průběhu prosince a ledna).


S pozdravem Mgr.F Macholda

Zkontrolováno
*Ba281209*
Odpovídá:  Mgr., MBA František Macholda - tisk