MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

16.12.09 / dotaz č. 18959
Dobrý den. Právě stavíme RD - sendvičovou dřevostavbu, půdorys 9x10, podlahová plocha celkem cca 118m2. Vytápění v přízemí elektrické podlahové, patro elektrické přímotopy + krbová kamna v hlavní přízemní obytné místnosti (kamna budou sloužit k vytápění hlavní části dne). Zvažujeme vhodný systém přípravy teplé vody a rozhodujeme se mezi klasickým elektrickým bojlerem a průtokovými ohřívači. Na Vašich stránkách jsem se již dozvěděl, že centrální průtokový ohřívač nevychází výhodněji kvůli vysokému příkonu a nutnosti silnějšího jištění a tím pádem vyššího paušálního tarifu. V plánu máme hlavní jistič 25A/3, takže zvažuji variantu bojleru (cca 120 litrů) s naplánováním ohřevu v době nižšího tarifu a nebo dvou průtokových ohřívačů, jeden v kuchyni, jeden v koupelně, každý s příkonem cca 7kW (jako např. od firmy Hakl http://www.hakl.sk/cz/p_mk2.php)
Varianta průtokového ohřevu by pro nás připadala v úvahu i s akceptováním menšího uživatelského pohodlí pokud by vedla k adekvátním úsporám energie.
Za případnou radu velice děkuji. T.M.
Vážený pane,
pokud lze centrální zásobníkový ohřívač umístit tak aby rozvody k jednotlivým výtokům nebyly příliš dlouhé (řekněme do 5 až 8 m) pak je asi ten centrálně umístěný boiler rozumné a investičně nenáročné řešení. Po dobu topné sezóny jsou jeho tepelné ztráty využity na vytápění (takže to vlastně nejsou ztráty) a není třeba cirkulační smyčka ( i když při topení elektřinou ani ta spotřeba cirkulačního čerpadla a ztráty v potrubí nevadí). Pokud jsou odběrná místa dál od sebe pak mohou být výhodnější ty 2 průtokové ohřívače (v kuchyni a koupelně), protože pravděpodobnost současného použití asi není moc velká. Lze instalovat i hlídač proudového maxima resp. hlídací proudové relé, které umožní minimalizovat velikost hlavního jističe. Stejně tak lze použít i 2 malé zásobníkové ohřívače, protože pokud máte přímotopný tarif tak se voda v nich ohřívá po 20hod denně a tudíž stačí poměrně malý objem. Také lze uvažovat o instalaci solárního systému na ohřev vody, protože když nahrazujete elektrickou energii a dostanete dotaci z programu Zelená úsporám tak se nejspíše dostanete na návratnost pod 15let. a elektřinou pak budete vodu přihřívat je v topném období (a tepelné ztráty v letním období vás nemusí zajímat)

S pozdravem F.Macholda

Zkontrolováno
*Ba281209*
Odpovídá:  Mgr., MBA František Macholda - tisk