MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

17.1.10 / dotaz č. 19234
Dobrý den,
chystáme se ke ke koupi a rekonstrukci staršího bytu. Chtěl bych vědět jaký způsob ohřevu TUV pro mne bude výhodnější. Zda ohřev karmou která je v bytě nyní, pomocí elektrického průtokového ohřívače, bojleru nebo jiného způsobu ohřevu. U bojleru si nejsem jistý zda by ho bylo možno z důvodu dostatku místa instalovat. Plyn by byl využíván k vaření. Topení je zajištěno ústředním dálkovým topením. V bytě by bydlely čtyři osoby.

Předem děkuji
Vážený pane Mužíku,

odpověď na Vaši otázku je závislá na Vašich rozhodovacích kritériích, podle nichž budete hodnotit pro Vás nejvýhodnější způsob ohřevu teplé vody.

Pokud je stávající karma v dobrém technickém stavu, je v současné době ohřev tímto způsobem nejlevnější a nevyžaduje žádné další technické řešení.
Náklady na zemní plyn najdete např.:
http://www.setrimenergii.cz/ceny-energii/ceny-zemniho-plynu-podle-pasma-spotreby.html.
Pokud budete zemní plyn používat na vaření a ohřev teplé vody, ušetříte částečně na ceně plynu pro vaření, protože se dostanete do výhodnějšího tarifního pásma. Aktuální náklady na ohřev teplé vody v tomto případě odhaduji na 5 až 6 tis. Kč/rok.

*go020410*

V případě ohřevu teplé vody elektrickou energií najdete aktuální ceník:
http://www.cez.cz/edee/content/file/produkty-a-sluzby/obcane-a-domacnosti/cez-cenikmoo-2010-web.pdf
Elektrický průtokový ohřívač Vám nedoporučuji, neboť při pravděpodobné stávající sazbě D02d by byly náklady cca 3x vyšší než u zemního plynu. Kromě toho by v bytovém domě mohly vzniknout problémy s nedostatečnou kapacitou jističe a není jisté, zda byste mohl instalovat potřebný příkon ohřívače.

Elektrický akumulační ohřev je v současné době za určitých podmínek schopen ekonomicky konkurovat zemnímu plynu, rozdíly však nebudou dramatické a přesný výpočet závisí nejen na spotřebě teplé vody, ale i na velikosti a časovém rozložení ostatní spotřeby elektrické energie v domácnosti.
V tomto případě budete potřebovat zásobník o velikosti denní spotřeby teplé vody a jeho instalací získáte nárok na přiznání tarifní sazby D25d, kde cena nočního proudu umožní ohřev teplé vody s náklady srovnatelnými se zemním plynem. Kromě toho ušetříte na ostatní spotřebě elektřiny, pokud ji budete spotřebovávat v pásmu nízkého tarifu.

U bytových domů zásobovaných teplem z CZT je i ohřev teplé vody tímto způsobem uživatelsky nejpohodlnější. Cena tepla z EPO je pravděpodobně rovněž srovnatelná s náklady na zemní plyn, technickou možnost realizace však považuji za málo pravděpodobnou.

S pozdravem,
Ing. Jiří Malkovský

Odpovídá:  Ing. Jiří Malkovský* - tisk