MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

17.2.10 / dotaz č. 19566
Neodvratně nám bytě končí životnost úsporných žárovek. Některé 20W jsme již vyměnili a přitom zjistili, že ty novější mají jiné světlo. Pravděpodobně se jedná o jiný světelný kmitočet.
Nejsme si zatím jisti, které světlo je pro naše oči příjemnější.
Můžete vysvětlit jaký typ úsporných žárovek je nyní na trhu a které jsou pro lidské oči nejvhodnější? Jak se to světelné vlnění vlastně pozná? Konkrétně podle čeho vybírat v obchodě, nehledě na cenu.
Dobrý den
Náhrada žárovky úspornou zářivkou je nejen věcí úspory energie, ale je také ovlivněna požadavkem na kvalitu a potřebnou intenzitu osvětlení v prostoru, kam chceme zářivku umístit.
Intenzita osvětlení je dána výkonem a je tedy závislá na výkonu ve W. Obezně platí, že náhradou 100 W žárovky je úsp. zářivka o příkonu 23 W a pod.
Kvalita osvětlení je dána zejména vnímáním barev tak, aby barvy byly stejné, jako na denním světle. To je tzv. index podání barev Ra, který je pro denní světlo ve výši 100 (100 %). Kompaktní zářivky mají index podání barev ve výši cca 70 - 90.
Dalším důležitým faktorem je teplota chromatičnosti zdroje, u žárovky je ve výši cca 2700 - 2900 K (teple bílá až růžová), pro denní světlo je to cca 6 000 až 6 500 K (denní bílá).

Na obalech kompaktních zářivek jsou uvedené hodnoty udávány různým způsobem, nejobvyklejší je uvádění čísla např. 827, přičemž 8 znamená index podání barev 80 %, 27 znamená teplotu chromatičnosti 2700 K. U některých zdrojů je uváděn i slovní pojem - např. teple bílá, denní bílá apod. a světelný tok v lumenech a životnost.

Rozsáhlejší a podrobnější rady a doporučení pro výběr konkrétních zdrojů pro konkrétní prostory a využití jsou uvedeny na internetu u různých výrobců zdrojů a poradenských serverů.

Zkontrolováno:
"Ba240210"
Odpovídá:  Ing. Václav Rybář* -
Téma:  Osvětlení
tisk